KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE



Województwo śląskie, Podkarpacie i Małopolska są skarbnicą budownictwa drewnianego. Poczesne miejsce zajmują tu kościoły drewniane.


Blizne. Gotycki, drewniany kościół z połowy XV wieku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Haczów. Największy gotycki kościół drewniany w Europie. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Jabłonka koło Brzozowa. Drewniany kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej został wzniesiony w latach 1936–1939. Jest budowlą jednonawową, reprezentuje wzorowany na świątyniach podhalańskich styl narodowy w architekturze drewnianej okresu międzywojennego. W ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks z przełomu XIX i XX w. .

Jaćmierz. Kościół w Jaćmierzu jest jednym z nielicznych reprezentantów na terenie woj. podkarpackiego drewnianych świątyń barokowych z dwuwieżową fasadą.

Królik Polski. Kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszej Marii Panny i św. Wacława położony przy szosie z Rymanowa do Jaślisk, w górnym biegu potoku Tabor. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1469 r. został jednak zniszczony w 1624r. w czasie najazdu tatarskiego. Dwie dekady później udało się go odbudować. Na jego miejscu w latach 1751-56 wybudowano obecną świątynię, której fundatorem był biskup przemyski Wacław Sierakowski.

Łęki Górne. Kościół w Łękach Górnych jest drewnianą budowlą dużych rozmiarów o konstrukcji zrębowej. Zbudowany został w 1484 r., a następnych wiekach był rozbudowywany. W XVII w. dobudowano murowaną zakrystię a w XVIII w. dostawiono wieżę. Kościół złożony jest z zamkniętego trójbocznie prezbiterium i szerszej nawy, które zachowały swój pierwotny gotycki charakter.

Lubla. Późnogotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Lubli, wybudowany w XV wieku, przebudowany najprawdopodobniej ok. 1611.

Machowa. Wzniesiony w latach 1773-1778. Drewniany, konstrukcji zrębowej, jednonawowy. Ornamentalna polichromia powstała na początku obecnego stulecia (1906).

Osiek Jasielski. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jaskielskim wybudowany został w roku 1490. Około roku 1640 został przebudowany, dostawiono wieżę i dzwonnicę.

Rogi. Kościół z ok. 1600 r., orientowany, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, na kamiennym podmurowaniu z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej.

Trzcinica. Kościół św. Doroty, gotycki, drewniany, położony w centrum wioski na niewielkim wzniesieniu, na pograniczu Pogórza Ciężkowickiego a Dołów Jasielski-Sanockich.