AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

6 styczeń 2024
Cenny dar do Biblioteki Midrasza. Rodzina z Gorlic podarowała materiały edukacyjne do nauczania o Holokauście przygotowane przez Międzynarodową Szkołę Nauczania o Holokauście - Yad Vashem.



13 grudzień 2023
CIDGIB podpisało się pod apelem potępającym antysemicki wyczyn posła Jerzego Brauna, który zakłócił ceremonie zapalenia chanukiji.



październik-listopad 2023
CIDGIB wzbogaciło się o cenne dary: dreidl i spinki były własnością Żydów Biecza. Dziękujemy darczyńcom.



wrzesień 2023
Kolejne książki wzbogaciły Bibliotekę Midrasza.


3 wrzesień 2023
Grupa Liderów Dialogu z Małopolski odwiedziła Midrasz i Biecz.


26 sierpnia 2023
W ramach współpracy z Biblioteką Biecz historyczny spacer po Bieczu.


26 sierpnia 2023
Przedstawiciel CIDGIB Krzysztof Przybyłowicz wziął udział w rocznicowym czytaniu nazwisk w Gorlicach (rocznica zagłady tamtejszego getta). Przy mikrofonie Monika Sznajderman.


17 sierpnia 2023
W kolejną rocznicę zagłady getta w Bieczu głośne czytanie nazwisk pomordowanych Żydów. Na zdjęciu od lewej: Jadwiga Wędrychowicz (prawnuczka Sprawiedliwych), Grzegorz Nosal (przew. Rady Miejskiej w Bieczu), Paweł Kocańda (dyr. Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu), Paweł Jamro (dyr. Bieckiego Centruj Kultury), Elżbieta Knapik (dyr. Biblioteki Biecz, Krzysztof Przybyłowicz (Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz), Natalia Małecka (przew. łemkowskiego Stowarzyszenia "Ruska Bursa" w Gorlicach), Monika Sznajderman (pisarka, prezes Wydawnictwa Czarne).


sierpień 2023
Midrasz (Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz) skończył cztery latka. W roku 2019 otwieraliśmy go w gronie przyjaciół i dzisiejszą rocznicę także świętowaliśmy wspólnie.Kolejne książki wzbogaciły Bibliotekę Midrasza.


24 czerwca 2023
Ks. dr Paweł Batory - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie i Diecezjalny Konserwator Zabytków zwiedził dzisiaj bieckie synagogi i wystawę: Żydzi Biecza. Historia i Zagłada. Po południu gościł w Midraszu w Libuszy.


3 maja 2023
Młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 im. bp. Marcina Kromera uczestniczyła w spacerze historycznym Śladami bieckich Żydów.


marzec 2023
Kolejne książki wzbogaciły Bibliotekę Midrasza.


marzec 2023
Kolejne książki wzbogaciły Bibliotekę Midrasza.


marzec 2023
Kolejne książki wzbogaciły Bibliotekę Midrasza.


04 lutego 2023
"Przybyłówkę" i „Midrasz” odwiedziła Ania Cwirko-Godycki, polska Żydówka, obecnie mieszkanka San Mateo w Kalifornii (Stany Zjednoczone). Przybyła na zwiedzanie Biecza z moimi przyjaciółmi z Sądeckiego Sztetla: Edytą Danielską i Arturem Franczakiem..


04 lutego 2023
Biblioteka Midrasza wzbogaciła się o kolejne i kolejne książki. To dary Wydawnictwa Czarne, Instytutu Pileckiego, Jadwigi Wędrychowicz i innych.


29 stycznia 2023
Biecz i "Przybyłówka" w Libuszy mieli okazję gościć prof. dr. hab. Jacka Leociaka w towarzystwie Moniki Sznajderman i jej przyjaciół. Autor zajmujących książek, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów był Bieczem oczarowany. Z pewnością nie jest to ostatnia jego wizyta w Królewskim Mieście. Cieszę się że mogłem Go poznać, tym bardziej że jest człowiekiem niezwykle sympatycznym.


13 września 2022
Biblioteka Midrasza wzbogaciła się o kolejne książki. To dary Wydawnictwa Czarne, Jacka Lecha i Żydowskiego Muzeum Galicja.


12 września 2022
Grupa pracowników i wolontariuszy Żydowskiego Muzeum Galicja zwiedzało żydowski Biecz i Midrasz.


7 lipca 2022
Liderzy Dialogu - grupy małopolska wybrała się na wycieczkę do Pragi. Był wśród nich przedstawiciel Midrasza.


7 lipca 2022
Liderzy Dialogu - grupy podlaska i lubelska odwiedzili Midrasz. Wcześniej było zwiedzania Biecza i stałej wystawy poświęconej Żydom Biecza.


27 czerwca 2022
Do Midrasza zawitali czytelnicy Biblioteki Biecz. Na rowerach.


31 maja 2022
Midrasz w Libuszy odwiedziła potomkini bieckich Żydów: Sturmów i Wegów.


27 maja 2022
W ratuszu miejskim odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne poświęcone upamiętnieniu zagłady społeczności żydowskiej Biecza (14-17 sierpnia 1942). W spotkaniu wzięli udział: burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, dyrektor Biblioteki Biecz Elżbieta Knapik, dyrektor Bieckiego Centrum Kultury Paweł Jamro, dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu Paweł Kocańda, przedstawiciel Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz Krzysztof Przybyłowicz.


29 kwietnia 2022
Midrasz w Libuszy odwiedziły pisarki: Anna Bikont i Monika Sznajderman w towarzystwie znajomej Ukrainki.


25 kwietnia 2022
Tego samego dnia spotkanie z czytelnikami Biblioteki Miejskiej w Jaśle.


25 kwietnia 2022
Oprowadzanie młodzieży Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu po stałej wystawie "Żydzi Biecza. Historia i zagłada".


7 kwietnia 2022
Dzisiaj w Klubie Seniora m. in. o Żydach Rożnowic (dawniej Rozembark). Trudne spotkanie, ponieważ należało przekazać też złe informacje o tym co działo się tu przed i w czasie wojny.


6 kwietnia 2022
Krzysztof Przzybyłowicz był głównym interlokutorem ZOOM- u z zagranicznymi przyjaciółmi Forum Dialogu i potomkami Żydów Biecza.


6 kwietnia 2022
Krzysztof Przzybyłowicz oprowadzał młodzież Libuszy po wystawie Żydzi Biecza. Instytut Książki wyznaczył ekipę filmową, która to oprowadzanie rejestrowała.


2 kwietnia 2022
Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz "Midrasz" z siedzibą w Libuszy odwiedzili uczestniczy mini pleneru fotograficznego grupy przyjaciół związanych z Akademią Anima Mundi. Wizyta w Centrum poprzedzona była czterogodzinnym oprowadzaniem po dawnym Sztetlu Biecz - takie było życzenie grupy. Wdzięczni i sympatyczni słuchacze.


30 marca 2022
Spotkanie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Czermnej związanej z obchodami Dnia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


16 marca 2022
Kolejne dary dotarły do Biblioteki Midrasza, tym razem od darczyńców indywidualnych z Biecza i Gliwic.


17 grudnia 2021
W Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu odbyła się premiera książki Krzysztofa Przybyłowicza Cmentarz żydowski w Bieczu.


25 listopada 2021
W bibliotece w Głębokiej zapoznałem czytelników z historią Żydów Biecza.


25 listopada 2021
W Domu Strażaka w Libuszyzapoznałem dzieci świetlicy środowiskowej z historią Żydów Biecza.


19 listopada 2021
W ramach szkolenia pracowników bibliotek powiatu gorlickiego zapoznałem bibliotekarzy z historią Żydów Biecza. Prezentacja ukierunkowana była na zagadnienia przedwojennej kultury żydowskiej miasta: biblioteki, księgozbiory, publikacje, przedstawienia teatralne, szkolnictwo religijne i bieccy poeci.


27 września 2021
Oprowadzanie przedszkolaków śladami pamięci Żydów Biecza.


27 września 2021
Oprowadzanie turystów Pociągu Retro Szklakiem pamięci Żydów Biecza.


18 września 2021
Spotkanie w Midraszu z pracownikami Akademii Anima Mundi z Krakowa.


8 września 2021
Uroczyste otwarcie Biblioteki Biecz i stałej wystawy Żydzi Biecza. Historia i Zagłada wreszcie doszło do skutku.


23 sierpnia 2021
Spotkanie z ludźmi z Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności, którzy wspierają dialog o historii Europy XX wiek. Najpierw był spacer po Bieczu, później wizyta w Midraszu. Towarzystwo międzynarodowe, byli reprezentanci Czech, Polski, Słowacji i Turcji.


23 sierpnia 2021
Współpraca Biblioteki Midrasza z Biblioteką Biecz układa się doskonale. Wprawdzie 23 tomy „Sefer ha Zohar” czyli „Księga Blasku” nie zmieniło właściciela, ale przekazane zostały w wieczyste użytkowanie Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz z siedzibą w Libuszy. "Zohar" to jedno z głównych dzieł kabalistyki żydowskiej..


29 sierpnia 2021
Dzięki pośrednictwu Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz, Krzysztof Bielawski przetłumaczył fragmenty macew znajdujące się w salce muzealnej biblioteki w Czudcu. Pani Gabrysia Zielińska, opiekunka tej mini-wystawy jest z tego powodu szczęśliwa, a i na nas trochę tego szczęścia kapnęło.


23 sierpnia 2021
Istny wysyp darowizn. Kolejne książki dotarły do Biblioteki Midrasza, kolejny raz z Ruskiej Bursy.


21 sierpnia 2021
Biblioteki Midrasza powiększyła swój księgozbiór. Krzysztof Bielawski przekazał komplet 5. książek. Dziękujemy.


21 sierpnia 2021
Midrasz gościł autora książki Zagłada cmentarzy żydowskich Krzysztofa Bielawskiego wraz z żoną. Krzysztof jest specjalistą do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


18 sierpnia 2021
Biblioteki Midrasza powiększyła swój księgozbiór. Po wczorajszej wizycie w Midraszu Moniki Sznajderman, Wydawnictwo Czarne przekazało komplet 5. książek. Wielkie dzięki.


17 sierpnia 2021
W 79. rocznicę likwidacji getta w Bieczu, na ściane dworca kolejowego odsłonięto tablicę upamiętniającą wywózkę Żydów do obozu pracy w Prokocimiu (22 lipca 1942) i obozu zagłady w Bełżcu (17 sierpnia 1942). W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy Biecz z burmistrzem miasta Panem Mirosławem Wędrychowiczem na czele.


20 lipca 2021
Nowe książki dla Biblioteki Midrasza. Powiększa się liczba wypożyczających. Są już nawet stali czytelnicy.


16 lipca 2021

Nowe książki dla Biblioteki Midrasza.


10 lipca 2021
Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz "Midrasz" nawiązało ścisłą współpracę z potomkinią rodu Susskind z Biecza. Jej efektem jest wspólne porządkowanie rodzinnego drzewa genealogicznego i przekazywanie sobie materiałów archiwalnych i zdjęć.


9 lipca 2021
W Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz "Midrasz" z siedzibą w Libuszy doszło do spotkania dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej dr. Pawła Kocańdy z Krzysztofem Przybyłowiczem reprezentującym Centrum. Wstępnie uzgodniono zasady i formy współpracy w zakresie badania i popularyzowania historii Biecza.


4 lipca 2021
Powitanie Wakacji organizowano z inicjatywy Centrum Kultury w Bieczu. Oprowadzanie turystów Szlakiem Pamięci Bieckich Żydów wchodzi do kalendarza stałych imprez kulturalnych organizowanych przez Urząd Miasta w Bieczu. W spacerze po starym mieście uczestniczyło ponad 20 osób z okolic Biecza i innych regionów kraju.


8 czerwca 2021
Nowe książki dla Biblioteki Midrasza..


6 czerwca 2021
Jedną z atrakcji Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Bieczu zorganizowanej we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną było oprowadzanie turystów Szlakiem Pamięci Bieckich Żydów. W spacerze po starym mieście uczestniczyło ponad 30 osób z okolic Biecza i całej Polski.


28 maja 2021
Nowe książki dla Biblioteki Midrasza od Ruskiej Bursy.


27 maja 2021
Nowe książki i czasopisma już znalazły się Biblioteki Midrasza. To darowizny i zakupy.


25 maja 2021
Spotkanie Małopolskiej Grupy Liderów Dialogu.


22 maja 2021
Centrum nie tak dawno chwaliło się nawiązaniem nowych kontaktów z potomkami Żydów Biecza. Po rodzinie Nussbaum i Neufeld przyszła kolej na rodzinę Susskind. Niezwykle zasłużona dla Biecza familia zajmowała w rynku 3 domy.


21 maja 2021
Nowe książki dla Biblioteki Midrasza - granica 600 tomów została przekroczona. Wśród nabytków jest też jedna plyta winylowa.


13 maja 2021
Centrum nawiązało nowe kontakty, tym razem z wnukami Herminy i Maurycego Neufeldów. Hermina była organizatorką ruchu syjonistycznego w Bieczu, jej mąż był adwokatem. Jeden z ich synów walczył w partyzantce jugosłowiańskiej, drugi wojnę spędził na Syberii, najmłodszy zginął w Bełżcu. Ich historię opisałem w książce Żydzi Biecza. Szkice biograficzne.


30 kwietnia - 3 maja 2021
Na rynku w Bieczu otwarto wystawę pt. Biecz w wypracowaniach szkolnych uczniów żydowskich. Przedstawiono na niej kilka prac domowych uczniów z rodzin Nussbaumów i Weinfeldów. Zaprezentowano krótką historię żydowskiego szkolnictwa.


18 kwietnia 2021
Archiwum Midrasza otrzymało od Moshe Wernera z Izraela (wnuk Moshe Wernera z Biecza) film z uroczystości na Górze Herzla, gdzie jest pochowany bieczanin Moshe Werner. Zginął podczas Wojny o Niepodległość pod Kfar Etzion.

Film - Góra Herzla


17 kwietnia 2021
Jadwiga Wędrychowicz, prawnuczka Marii i Józefa Pruchniewiczów z Biecza - Sprawiedliwych wśród Narodów Świata opowiada historię swoich pradziadków i uratowanych przez nich Żydów z rodzin: Jehudy Bluma i Kuflik (https://lublin.tvp.pl/36774943/polacy-na-ratunek-zydom).


16 kwietnia 2021
Nowe książki dla Biblioteki Midrasza - lada chwila przekroczona zostanie kolejna granica - 600 tomów. Pod książkami belka z domu szewca Schneidra.


10 kwietnia 2021
Archiwum Midrasza nawiązało kontakt z Russem Maurerem, potomkiem Menashe Maurera, który wyemigrował przed I wojną światową z Biecza do Stanów Zjednoczonych. Russ Maurer uzupełnił hasło biograficzne Idessa i Menashe Maurer, w książce Żydzi Biecza - szkice biograficzne, która ma się niebawem ukazać (maj - czerwiec). Na zdjęciu fragment biogramu z naniesionymi uwagami.


10 kwietnia 2021
Archiwum Midrasza nawiązało kontakt z Claudem Ungarem, potomkiem bieckiego Żyda, który wyemigrował przed II wojną światową z Biecza do Francji. Claude Ungar uzupełnił dwa hasła biograficzne braci: Szapse i Izaaka Ungara, w książce Żydzi Biecza - szkice biograficzne, która ma się niebawem ukazać (maj - czerwiec). Ponadto przesłał nową wersję wspomnień rodzinnych. Na zdjęciu fragment wspomnień.


3 marzec 2021
Biblioteka Midrasza wzbogaciła się o kolejne książki.


26 luty 2021
Przybyłówka i Midrasz gościli: Annę Miszczyk, Ewelinę Grzechnik i Mariolę Serafin, delegację Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, która realizuje projekt "Zawołani po imieniu" upamiętniający Polaków ratujących Żydów. W najbliższy czasie przy kościele farnym w Bieczu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z nazwiskami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - Marii i Józefa Pruchniewiczów.


24 luty 2021
Instytut Pileckiego przekazał do Biblioteki Midrasza zestaw książek o tematyce żydowskiej i wojennej.


17 lutego 2021
Na stronie JEWISH.PL https://jewish.pl/pl/ ukazał się artykuł o wystawie poświęconej Żydom Biecza.


Luty 2021
Ukończono wyrób pamiątkowych napisów w języku hebrajskim i jidysz: szalom, bajcz, które będą wykorzystane jako suveniry dla odwiedzających wystawę i Midrasz.


Styczeń 2021
Do Centrum dotarł wywiad o historii Biecza, jakiego udzielił Krzysztof Przybyłowicz pracownikom Instytutu im. Pileckiego w Warszawie.


12 stycznia 2021
CID GIB pozyskało wywiad (i dokonało tłumaczenia), jakiego udzielił dla Kean College of New Jersey Holocaust Resource Center Bennett (Baruch) Silberstein w dniu 18 lutego 1993 roku. Baruch zmarł 10 stycznia 2021 r., pochodził z Biecza i był jednym z czterech żyjących jeszcze Żydów urodzonych w tym mieście.


27 grudnia 2020
Do Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wysłano maila o treści:

Szanowni Państwo,

Przeglądając Waszą stronę internetową natrafiłem na skromny biogram Sprawiedliwych Apolonii i Władysława Kozaków (https://muzeumulmow.pl/pl/ratujacy/podkarpackie/kozak-wladyslaw/) Jeżeli zechcecie go uzupełnić o inne fakty, możecie skorzystać z moich informacji: http://krzyprzy.zso4.gliwice.pl/archiwum/sprawiedliwi/kozak/kozak.htm. Zajmuję się historią Żydów Biecza, ale ze względu na to, że u Kozaków ukrywał się też przez pewien czas rabin Biecza Beer Halpern, zainteresowałem się tą historią. Rozmawiałem z dwiema przedstawicielkami rodziny Kozaków, które potwierdziły okoliczności śmierci Waldka. Pozdrawiam, -- Krzysztof Przybyłowicz

8 stycznia 2021 r. otrzymliśmy odpowiedź o treści:

Szanowny Panie,

dziękujemy za zainteresowanie i przekazane informacje. Biogram Kozaków został zaktualizowany o wskazane informacje (link do nich został również umieszczony w sekcji źródła). Pozdrawiam,

Kamil Kopera, Specjalista ds. Badań i Dokumentacji

23 grudnia 2020
Ukończono analizę książki Rivki Feigenbaum Deutch pt. The Scarlet Thread - Szkarłatna nić. To przejmująca historia ukrywania się żydowskiej rodziny Feigenbaumów u rodzeństwa Apolonii i Władysława Kozaków w Swoszowej koło Biecza, później w lesie. To straszna narracja o polskim antysemityźmie, losach powojennych, emigracji do Erec Izrael.

23 grudnia 2020
Do Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusza Iwaneczko wysłano uwagi dotyczące publikacji autorstwa wspracowników IPN: Michał Kalisz, Elżbieta Rączy, Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945, Rzeszów – Warszawa 2020. (wydanie uzupełnione). Na przedstawione uwagi dotyczące historii Biecza (braki źródłowe, pominięcie losów Żydów w obozach niemieckich i rosyjskich i inne) nie otrzymałem odpowiedzi.

Krzysztof Przybyłowicz

23 października 2020
Przygotowania do otwarcia wystawy pt. Żydzi Biecza. Historia i zagłada na ukończeniu.

10 października 2020
Do zbiorów fotografii Archiwum Midrasza dołączyło zdjęcie wnętrza ohelu i macewy przedostatniego rabina Biecza, Arona Horowitza.

27 września 2020
Do południa Midrasz gościł przedstawicieli Instytutu Pileckiego z Warszawy, po południu Krzysztof Przybyłoiwcz oprowadzał szlakiem żydowskim turystów z Nowego Sącza, którzy zawitali do Biecza pociągiem retro.

sierpień - wrzesień 2020
Przez dwa miesiące wykonywano prace remontowe na cmentarzu żydowskim w Bieczu. Wzmocniono fundamenty pomnika, zrekonstruowano dwie płyty nagrobne, zakonserwowano pozostałe.

19 sierpnia 2020
Do Biblioteki Midrasza dotarł wspaniały dar - zystaw książek o tematyce żydowskiej. Ofiarodawcą była Joanna Lewandowska, która wybrała Midrasz spośród kilku próśb.

15 sierpnia 2020
Wystawa poświęcona 78. rocznicy likwidacji getta w Bieczu cieszyła się dużym powodzeniem. To najlepszy sposób zapoznania mieszkańców Biecza z historią ich dawnych sąsiadów. Zapalenie zniczy na cmentarzu jest potrzebne, ale oprócz zapalających

14 sierpnia 2020
Program uroczystości obchodów 78. rocznicy likwidacji getta w Bieczu (płyta rynku, przy fontannie)
14 sierpnia 2020
godz. 11.00 - likwidacja getta żydowskiego w Bieczu (rys historyczny)
godz. 11.05 - odczytanie listu Iry Goetza, prezesa Towarzystwa Żydów Biecza w Nowym Jorku
godz. 11.10 - złożenie kwiatów przez Burmistrza Biecza, Pana Mirosława Wędrychowicza pod tablicą upamiętniającą zagładę bieckich Żydów (Rynek 20)
godz. 11.15 - otwarcie wystawy "I była zgroza nagłych cisz! I Była próżnia w całym niebie!" poświęconej pamięci bieckich Żydów.
godz. 11. 20 - zapalenie zniczy na cmentarzu żydowskim w Bieczu
godz. 12.00 - oprowadzanie turystów "Śladami Żydów Biecza"
15, 16, 17 sierpnia 2020
godz. 12.00 - oprowadzanie turystów "Śladami Żydów Biecza".

25-26 lipca 2020
Przy okazji Kromer Festival Biecz, na płycie rynku zaprezentowano wystawę plenerową pt. "Z Biecza rodem", na której przedstawiono sylwetki znanych bieckich Żydów lub ich potomków. Ira Goetz jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Columbia, Michel Muller był znanym francuskim aktorem, Philip Weiser jest prokuratorem generalnym stanu Kolorado, Harold Maurer to znany na świecie lekarz-onkolog, Beer Icynger i Elias Singer byli poetami sławiącymi w swoich wierszach m. in. miasteczko Biecz.

12 lipca 2020
Pierwszy eksponat przygotowany do ekspozycji stałej wystawy Żydzi Biecza. Historia i zagłada już gotowy. W szklanej skrzyni znajdują się skrawki uratowanych dokumentów i ksiąg żydowskich pochodzących z ich dawnych domów.

27 czerwca 2020
Biblioteka Midrasza wzbogaciła się o kolejne dary i zakupy. Aktualna liczba książek to 519 i wcale pokaźny zbiór czasopism: Midrasz i Chidusz. Wykaz wszystkich tytułów znajdziesz tutaj: http://krzyprzy.zso4.gliwice.pl/arch…/biblioteka/ksiazki.htm

suvenir

4 czerwca 2020
Po długim wyczekiwaniu związanym z przeciągającym się remontem biblioteki, uzyskałem dostęp do trzech gotyckich piwnic znajdujących się pod synagogą Alte Szil i przystępuję do organizacji stałej wystawy Żydzi Biecza. Historia i zagłada. Zwracam się do moich żydowskich przyjaciół w Izraelu, Francji, Stanach Zjednoczonych i Meksyku oraz do mieszkańców Biecza o sugestie związane z wystawą. Proszę je przesyłać na adres krzyprzy@poczta.onet.pl. Jak by to źle nie zabrzmiało informuję, że wystawę organizuję bez pobierania wynagrodzenia.To mój wkład w rozwój Biecza. W najbliższym czasie przekażę trochę informacji o samych piwnicach i powierzchniach wystawienniczych.

suvenir

30 maja 2020
o już chyba ostatnie Świadectwo z Yad Vashem złożone przez Żyda z Biecza, które trafiło do Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz. Dostałem je w jidysz i w j. hebrajskim. Kto z moich znajomych w Izraelu go jeszcze nie czytał, musi to zrobić jak najszybciej. Szczególnie ciekawe fragmenty dotyczą losów Żydów wg kategorii: ukrywał się w skrytce przeżył, ukrywał się w skrytce - nie przeżył, przeżył w ZSRR, wrócił z obozu koncentracyjnego, zginął w obozie itp. 33 strony ciekawej lektury.

suvenir

29 maja 2020
Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz z siedzibą w Libuszy, zaprasza na zwiedzanie wystawy pt. Rodem z Biecza, poświęconej wybitnym postaciom wywodzącym się ze środowiska Żydów Królewskiego Miasta Biecza. Są wśród nich poeci, profesorowie, aktor, polityk. Wiele ich dzieli, łączy jedno - Biecz. Zwiedzanie po uprzednim telefonicznym umówieniu się z Krzysztofem Przybyłowiczem tel. 602 600 214.

suvenir

15 maja 2020
Z Wrocławia dotarły do Biblioteki Midrasza w Libuszy dwa kwietniowe egzemplarze magazynu żydowskiego Chidusz (serdeczne podziękowania), a w nich m. in. ciekawe artykuły poświęcone Mihailowi Sebastian, rumuńskiemu dramaturgowi i powieściopisarzowi pochodzenia żydowskiego oraz skandalicznym praktykom niektórych samorządów, utrudniających umieszczanie Stolpersteinów w ich miastach.

suvenir

6 kwietnia 2020
Wreszcie dotarłem do czekających na mnie w Libuszy egzemplarzy czasopisma Chidusz (bieżących i archiwalnych), które - dzięki przychylności Zarządu - Biblioteka Midrasza otrzymuje bezpłatnie. Jeszcze raz serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tej prenumeraty. Niewtajemniczonych informuję, że Chidusz to pismo społeczno-kulturalne zajmujące się kulturą i historią żydowską. Siedziba redakcji znajduje się we Wrocławiu. Wartością dodano czasopisma - moim zdaniem - są przekłady literackie tekstów napisanych w języku jidysz.

suvenir

11 marca 2020
15 pamiątkowych mezuz wykonano. Czekają na darczyńców Midrasza i jego biblioteki. Wykonałem je samodzielnie od A do Z.

suvenir

09 marca 2020
W imieniu CID GIB nawiązałem nowe kontakty z kolejnymi potomkami bieckich Żydów mieszkającymi w USA. Są to przedstawiciele rodzin Nathana Süsskinda i Abrahama Mansbacha. Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz przesłało im dostępne materiały archiwalne, otrzymując w zamian cenne informacje o ich powojennych losach. Na zdjęciu fragment księgi metrykalnej ze zbiorów Archiwum Państwowego w Rzeszowie o/Sanok.

suvenir

24 lutego 2020
Już od marca będzie można wypożyczać książki i czasopisma w Bibliotece Midrasza, działającej przy Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz w Libuszy (tel. 602 600 214). Dzięki uprzejmości kilku osób (z Muzeum Polin i redakcji czasopisma Chidusz), biblioteka otrzymała darmową prenumeratę tego miesięcznika społeczno-kulturalnego skierowanego do osób zainteresowanych kulturą i historią żydowską. Autorzy podejmują w nim tematy historyczne, publikowane są również komentarze rabinów i przekłady literackie tekstów napisanych w języku jidysz.

suvenir

24 lutego 2020
Trwają prace nad wykonaniem pamiątek z Midrasza. Będą to mezuzy ozdobione metalowymi akcesoriami: literką szin, plakietką konturów Izraelia i gwiazdka Dawida. W wydrążonym środku zamiast modlitwy Szma Israel znajdzie się napisane w językach hebrajskim i polskim, żydowskie błogosławieństwo domu.

suvenir

13 lutego 2020
W związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (6 i 24 marca), CID GIB zwróciło się do wójtów gmin Szerzyny i Skołyszyn oraz burmistrza Biecza z pisemną prośbą o zorganizowanie uroczystości na terenie gmin. Listy podyktowane były tym, że w roku ubiegłym o święcie zapomniano.

tablica

6 lutego 2020
Trwają prace nad organizacją wystawy plenerowej, która będzie funkcjonować przy Midraszu w miesiącach letnich. Przygotowywane są gablony do ekspozycji.

tablica

30 stycznia 2020
Centrum nawiązało współpracę ze znaną pisarską i dziennikarką Anną Bikont.

tablica

28 stycznia 2020
Centrum wzbogaciło się o kolejne książki zakupione z własnych środków i darowizn.

tablica

17 stycznia 2020
Kolejna partia książek trafiła do Biblioteki Midrasza.

tablica

17 stycznia 2020
Uporządkowano zbiór siddurów, czyli modlitewników codziennych. Ich stan nie jest najlepszy, dlatego też należało je otoczyć szczególną opieką. Wszystkie pochodzą z przedwojennych zbiorów Żydów Biecza.

tablica

7 stycznia 2020
Uporządkowano archiwum CID GIB, które liczy 1244 strony dokumentów umieszczonych w czterech tomach albumów. Wszystkie zdygitalizowano.

tablica

21 grudnia 2019
Systematycznie przybywa książek o tematyce żydowskiej w bibliotece Midrasza. Jest ich już ponad 570. Zbiory pozyskiwane są z darów i zakupów osób prywatnych. Biblioteka będzie czynna codziennie od połowy marca do końca września. Można również zamawiać książki w innych terminach. Pełny wykaz tytułów znajduje się na stronie: http://krzyprzy.zso4.gliwice.pl/archiwum/biblioteka/ksiazki.htm

tablica

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

21 listopada 2019
CID GIB współpracuje z Urzędem Miasta w Bieczu w sprawie umieszczenia tablicy upamiętniającej deportacje Żydów.

tablicatablica

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

21 listopada 2019
Krzysztof Przybyłowicz reprezentował CID GIB w Forum pamięci o dziedzictwie żydowskim w Polsce pt. Cmentarze żydowskie - przestrzeń wspólnego dziedzictwa i odpowiedzialnego działania. Dwudniowe spotkanie zorganizował Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.

grybow

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

3 listopada 2019
Krzysztof Przybyłowicz reprezentował CID GIB na uroczystości odsłonięcia pomnika pamięci, poświęconego Żydom Grybowa. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu wzięło udział wiele znakomintości z rabinem Michaelem Josephem Schudrichem - naczelnym rabinem Polski.

grybow

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

17 listopada 2019
Nawiązano kontakt z kolejnym potomkiem Żydów Biecza. Mieszka w Petach Tikwa i jest wnukiem nauczyciela prywatnego w Bieczu.

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

3 listopada 2019
Krzysztof Przybyłowicz reprezentował CID GIB na uroczystości odsłonięcia pomnika pamięci, poświęconego Żydom Grybowa. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu wzięło udział wiele znakomintości z rabinem Michaelem Josephem Schudrichem - naczelnym rabinem Polski.

grybow

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

16 października 2019
Krzysztof Przybyłowicz przeprowadził lekcję z czterema klasami licealnymi o profilu humanistycznym w Zespole Szkół Ogólnokształcącym Nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach. Były poświęcone kulturze i religii żydowsiej oraz Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

lekcja

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

03 października 2019
Krzysztof Przybyłowicz przeprowadził lekcję z klasą Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu. Była poświęcona Żydom i bieckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

03 października 2019
Krzysztof Przybyłowicz przeprowadził lekcję z dwiema klasami Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu. Była poświęcona Żydom i bieckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

oprowadzenie młodzieży

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

02 października 2019
Krzysztof Przybyłowicz przeprowadził dwie lekcje z dwoma klasami Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu. Pierwsza z nich to spacer śladami Żydów Biecza, druga poświęcona była bieckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

oprowadzenie młodzieży

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

30 września 2019
Krzysztof Przybyłowicz odbył z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu spacer śladami Żydów.

oprowadzenie młodzieży

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

27 września 2019
Krzysztof Przybyłowicz przeprowadził dwie lekcje z dwoma klasami Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu. Obie poświęcone były bieckim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

lekcja

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

24 września 2019
Archiwum CID GIB wzbogaciło się o kolejne eksponaty. Tak wyglądają przed "przetworzeniem". Z tych worków wyłonią się istne cuda.

lekcja

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

23 sierpnia 2019
Przedstawiciel CID GIB odwiedził Brzeżawę koło Birczy, wieś w której najbogatszy Żyd Biecza, Nathan Stein miał dwór z 400. hektarami ziemi, lasów, aż do Sanu. Okazuje się, że u miejscowych ludzi zachował się księgozbiór dzieł religijnych należących do Nathana Steina. Częśc tych zbiorów przeglądnięto i sfotografowano.

Nathan Stein

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

21 sierpnia 2019
Zakupiono nową książkę do Biblioteki Midrasza - katalog judaiców zgromadzonych w Muzeum Narodowym Ziemi Przemskiej w Przemyślu .

Nathan Stein

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

19 sierpnia 2019
Rodzina ortodoksyjnych Żydów z Bnei Brak (Izrael), potomków rodzin Blumów i Kuflików odwiedziła wczoraj Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz - Midrasz w Libuszy.

oprowadzanie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

19 sierpnia 2019
Przedstawiciel CID GIB wziął udział w obchodach 77. rocznicy likwidacji getta w Gorlicach

oprowadzanie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

18 sierpnia 2019
Przedstawiciel CID GIB wziął udział w obchodach 77. rocznicy mordu dokonanego na Żydach Grybowa w Niżnej Białej. W spotkaniu wzięła udział potomkini Żydów Grybowskich, rodziny Sternlicht.

oprowadzanie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

17 sierpnia 2019
W uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagładę Żydów w Jaśle wziął udział przedstawiciel CID GIB. Tablica o treści: "Pamięci żydowskich mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady zagłady w Bełżcu i tam zamordowanych. W 77. rocznicę likwidacji Getta Żydowskiego w Jaśle. 17.08.2019 r." umieszczono na ścianie restauracji Państwa Schabińskich - bli jedynymi, którzy się na to zgodzili. W spotkaniu uczestniczył potomek Żydów z Jasła, Pan Georges Feniger.

rocznica

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

09 sierpnia 2019
Odkrycie w dawnym domu Kurców Biecz odsłonił następne tajemnice. Po spacerze Śladami Żydów Biecza, jedna z mieszkanek pokazała mi cenne malowidło stanowiące prawdopodobnie część dekoracji przedwojennej kuczki. Polichromia znajduje się na wewnętrznej ścianie drewnianego ganku, nad wejściem do części mieszkalnej. Ma wymiary około 0,5 x 2 m. Przedstawia biegnącego jelenia, w tle z drzewem i górami oraz ze wstęgą z napisem w języku hebrajskim „Bądź rączy jak jeleń”, stanowiącym cytat z traktatu Pirkej Awot.

malowidło

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

09 sierpnia 2019
Drugie oprowadzanie Śladami bieckich Żydów cieszyło się dużym powodzeniem. Turyści, którzy przyjechali z Warszawy, Koszalina, Wrocławia i innych miejscowości na Kromer Biecz Festival, skorzystali z okazji, aby zapoznać się z żydowską historią miasteczka. Na zdjęciu przed odnowioną elewacją synagogi Szul.

oprowadzanie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

07 sierpnia 2019
Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz - Midrasz odwiedzili pierwsi goście z Izraela. To rodzina uratowanego z Zagłady Mosze Kuflika - Roni i Daniel Reiner

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

07 sierpnia 2019
Nadciągająca burza nie wystraszyła miłośników spaceru Śladami bieckich Żydów organizowanego w ramach Kromer Biecz Festival. Goście z Katowic, Krakowa i okolicznych miejscowości byli tak wiernymi słuchaczami, że żal nam było się ze sobą rozstać.

kromer festival

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

04 sierpnia 2019
Biblioteka Midrasza wzbogaciła się o kolejny dar, tym razem książki przesłał Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu. Oto tytuły: Renata Metzger, Beit Radom. Dom Radom, Radom 2019, Alfred Lipson, Księga Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce, Warszawa 2018, Radomskie studia humanistyczne, T. V, Radom 2018. Serdecznie dziękujemy i ponownie zapraszamy do Biecza.

ksiazki

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

20 LIPCA 2019
Odbył się kolejny spacer Śladami Żydów Biecza. Zgodnie z harmonogramem przeprowadzam go w każdą sobotę i niedzielę lipca.

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

19 LIPCA 2019
Wczoraj oficjalnie zainaugurowano działalność Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz - Midrasz. W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, dyr. biblioteki Elżbieta Knapik, Edyta Danielska, Łukasz Połomski, Joanna i Jacek Koszczanowie, Jadwiga Wędrychowicz, Natalia Małecka-Nowak, Damian Nowak.

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

18 LIPCA 2019
Nowa partia książek do biblioteki Midrasza dotarła z Warszawy. To dar Pana Wiesława Krachera.

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

14 LIPCA 2019
Grupa pięciu turystów z okolic Biecza przez 1,5 godziny przemierzała uliczki bieckiego sztetla i z uwagą słuchała opowieści o dawnych mieszkańcach miasteczka.

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

13 LIPCA 2019
Burzowa pogoda nie odstraszyła turystów. Sympatyczna grupa z Gliwic z wielkim zainteresowaniem zapoznawała się z historią Żydów Biecza.

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

10 LIPCA 2019
Na Muzeum Historii Żydów Polskich Polin można zawsze liczyć. Właśnie otrzymałem do biblioteki Midrasza wspaniały dar - 9 książek, z których trzy to istne cymelia: Bóżnice drewniane i murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i Katalog dzieł artystów polskich i żydowskich z Polski w muzeach Izraela. Polin wielkie dzięki!

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

7 LIPCA 2019
Ogłoszenie informacji o spacerach Śladami Żydów Biecza

ogłoszenie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

7 LIPCA 2019
VIII Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne w 77. rocznicę mordu Żydów w Hałbowie - 07 07 2019, godz. 16.00

Hałbów

6 CZERWCA 2019
Kolejna miła niespodzianka. 12 książek przesłał Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie

Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz

20 CZERWCA 2019
Uporządkowanie zdigitalizowanych zdjęć Żydów Biecza. Wykonanie odbitek fotograficznych zdjęć (ok. 370).

6 CZERWCA 2019
Miła niespodzianka. Książki z Fundacji Galicja Jewish Heritage Institute.

4 CZERWCA 2019
Zakup książek z zakresu literatury pisarzy żydowskich do Midrasza (antykwariat w Sanoku).

3 CZERWCA 2019
Pozyskanie sygnowanych cegieł z dawnej cegielni Jakuba Kurza i Natana Steina w Bieczu. Część z nich wykorzystana zostanie jako eksponaty na wystawie w piwnicach synagogi, kilka wzbogaci zbiory CID GIB w Libuszy.

CZERWIEC 2019
Korespondencja z MN z Izraela, potomkiem bieckich Żydów.

29 MAJA 2019
Spotkanie organizacyjne w gotyckich piwnicach dawnej synagogi "Szul" z Elżbietą Knapik, Dyrektor Biblioteki Biecz w sprawie organizacji wystawy Żydzi Biecza. Historia i zagłada. Kolejny termin otwarcia Wystawy to koniec września 2019 r.

12-14 KWIETNIA 2019
Udział Krzysztofa Przybyłowicza w VII Ogólopolskiej Konferencji Liderów Dialogu w Serocku. Jako Lider reprezentował Biecz. W trakcie konferencji przedstawił założenia działalności Centrum Informacji o Dawnej Gmininie Izraelickiej Biecz i omówił działaniach związane z popularyzacją tematyki żydowskiej zaplanowane na najbliższy czas.


30 MARCA 2019
Telewizja Polska wyemitowała film Ira Goetz. To autobiografia młodego chłopca z Biecza, ocalonego z zagłady m.in. przez polską rodzinę Kosibów z Biecza. Emisja filmu - TVP Historia 30 marca 22:30 31 marca 18:53 03 kwietnia 14:27 Emisja - TV Polonia: 29 kwietnia 23:30 30 kwietnia 14:45. Oprócz Iry Goetza w filmie zabierał głos m.in. Krzysztof Przybyłowicz z CID GIB.


LUTY 2019
Opracowanie historii rodziny Kosibów z Biecza, odznaczonych tytułem i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla portalu Polscy Sprawiedliwi.
Wcześniej opracowano historie rodzin Setlików, Kozaków, Goleń i Pruchniewiczów, które zostały opublikowane na portalu Polscy Sprawiedliwi:
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/gdy-mieszkancy-wsi-dowiedzieli-sie-ze-uratowali-zydow-obrzucali-kamieniami-dach-ich-domu-historia
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/historia-wladyslawa-i-apolonii-kozakow
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/wiecej-o-eleonorze-golen
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/zawiezli-go-do-jasla-skad-nigdy-nie-wrocil-historia-rodziny-pruchniewiczow


20 LUTY 2019
Spotkanie z burmistrzem Biecza w sprawie organizacji stałej wystawy poświęconej historii Żydów Biecza w gotyckich piwnicach synagogi Szul. Niestety termin znowu uległ odroczeniu, tym razem do czerwca (?).


07 LUTY 2019
CID GIB wzbogaciło się o wersję eletroniczną albumu Historia rodziny Stieglitz-Hirschfeld napisaną w języku hiszpańskim. Szymon Stieglitz był melamedem i introligatorem w Biecz.


STYCZEŃ 2019
Kompletowanie biblioteczki pisarzy żydowskich.


STYCZEŃ 2019
Tworzenie strony internetowej Centrum.


STYCZEŃ 23 2019
Przesłanie dokumentacji rodzinnej dla S.M. z Paryża, potomka bieckich Żydów.


STYCZEŃ 23 2019
Przesłanie komunikatu w sprawie organizacji wystawy Żydzi Biecza do H.K. z Izraela, potomkini bieckich Żydów.


WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 2019
Budowa Midrasza, siedziby Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej w Bieczu.