BIBLIOTEKA KONGRESU - LIBRARY OF CONGRESS

Lista uczniów szkół w Bieczu

Biblioteka Kongresu (ang. Library of Congress) – amerykańska biblioteka w Waszyngtonie - największa tego typu instytucja na świecie. We wrześniu 2015 Biblioteka posiadała w swoich zbiorach ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach[1]. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
W zbiorach biblioteki znajdują się ozdobne adresy wysłane przez szkolnictwo polskie w hołdzie narodowi amerykańskiemu na pamiątkę 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych. W cyfrowych zbiorach CID GIB złożone są skany list klasowych z Biecza i sąsiednich miejscowości wchodzących w skład izraelickiej gminy wyznaniowej w Bieczu. Są to klasy: Bednarka 1 klasa, Bednarka klasa 4, Biecz klasy 7a i b dziewcząt, klasy 2,3,4, 5, 6, 7 chłopców, Libusza klasa 4.