JULIAN SZKLARSKI




Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat" (Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a).


Podczas wojny Julian Szklarski mieszkał w Borysławiu. Jesienią 1942 roku Eliasz Feder poprosił go o przekazanie listu jego żonie Ali, która z córką Pauliną (Lili) ukrywała się w Krośnie. Julian udał się tam i spotkał się z Alą. Dowiedział się, że sytuacja Żydów staje się bardzo niebezpieczna. Za wiedzą Eliasza Julian zdecydował się pomóc jego żonie. Szklarski przewiózł kobietę z córką do Biecza. Tym razem sam zamieszkał z nimi.
A tak Szklarski opisuje biecki epizod w książce Wiesława Budzyńskiego Miasto Schulza
Żydówka z dzieckiem
W Bieczu wynająłem lokal na pół roku na przedmieściu. Zaraz też wezwała mnie właścicielka. U niej chował się jej brat, dawny sędzia w Nowym Sączu - niemeldowany prawdopodobnie - i on z miejsca coś podejrzewał, bo na drugi dzień do mnie mówi: "Proszę pana, widziałem tę panią, z którą pan przyjechał, i to dziecko...To jest Żydówka z dzieckiem! Proszę się wyprowadzić....
.

Tytuł i medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Julianowi Szklarskiemu przyznany został 11 września 1994 r.


W zasobach Centrum jest nagranie audio, fragmenty książki, zdjęcia, adresy internetowe, elektroniczna wersja albumu poświęconego Sprawiedliwym.