Opracowano wg "Gawędy o drzewach - Maria Ziółkowska"
BRZOZA BRODAWKOWA - BETULA VERRUCOSA

Brzoza jest rodzajem z rodziny brzozowatych. W Polsce mamy siedem gatunków brzozy. Najbardziej znana, najpospolitsza, jest brzoza brodawkowata, po łacinie Betula verrucosa, potocznie nazywana brzozą płaczącą. Najmłodsze części gałązek pokryte są gęsto drobniutkimi jakby brodaweczkami. Są to kropelki żywicy wydzielanej przez małe tarczowate gruczołki, pokrywające skórę. Lud nazwał te kropelki łzami, a botanicy – brodawkami. Brzoza płacząca rośnie w miejscach suchych, piaszczystych. Do piętnastego roku życia w oczach pnie się w górę a następnie zakwita. Przestaje rosnąć dopiero w wieku 50-60 lat – to półmetek jej życia, które kończy w wieku 100-120 lat.
Nieco mniej pospolita na ziemiach Polski jest brzoza omszona, Betula pubescens. Omszoną nazwana została dlatego, że całą powierzchnię jej najmłodszych gałązek pokrywa meszek gęstych, drobniutkich włosków.
Oprócz tych dwu najbardziej znanych mamy w Polsce jeszcze pięć gatunków: brzozę niską, karłowatą, ciemną, zwaną potocznie czarną, karpacką i ojcowską.
Brzozy charakteryzują się wielką obfitością nasion, malusieńkich płaskich oskrzydlonych orzeszków, rozsiewanych przez wiatr. Na przykład jedna pełnoletnia, a więc, powiedzmy, półwiekowa brzoza płacząca wytwarza tyle nasion, że, jak obliczyli wtajemniczeni, wystarczyłoby na obsianie powierzchni wszystkich lądów kuli ziemskiej.
Przez długie stulecia brzoza była magicznym środkiem, niezastąpionym przy zamawianiu chorób. Jeszcze w XIX wieku , jak podają znawcy wierzeń mazurskich, uważano, że najlepszym sposobem na dreszcze jest pójść do lasu brzozowego, trząść po kolei brzózkami i mówić: „Trzęś mnie, jak ja ciebie, a potem przestań”. Aby pozbyć się wycieńczenia, należało wyjechać z chałupy na brzozowej miotle do rozstajnej drogi, na rozstaju rzucić miotłę za siebie, po czym pędzić z powrotem co tchu w piersi, nie oglądając się do tyłu i nie mówiąc ani słowa. Również w zwyczajach pogrzebowych brzoza odgrywa swoją rolę. Gdy stojąca w kącie miotła, świeżo zrobiona z gałązek brzozowych, przewróci się bez widocznej przyczyny, tak że przekreśli sobą próg na krzyż – w tym domu umrze ktoś młody. Jeżeli zrobi to miotła starta, zdarta – umrze człowiek stary. Często sadzono brzozy przy mogiłach. Nie jest jednak brzoza tylko drzewem cmentarnym. Przeciwnie – bardzo często symbolizuje wielką radość. W Zielone Świątki nie może przecież zabraknąć brzozowych gałązek, a przecież jeszcze w XIX wieku do majenia używano całych drzewek.
Naturalnymi wrogami brzozy – poza nami, dobrymi ludźmi – są owady z rzędu błonkoskrzydłych, których larwy objadają liście; mszyce pluskwiaki żerujące na młodych pędach; chrząszcze korniki, których larwy drążą łyko drzewa od wierzchołka ku dołowi; oraz różne motyle.
Brzoza jest drzewem wielce użytecznym dla człowieka. Liście brzozy wykorzystywane bywają w medycynie. Wywar z nich stanowi środek moczopędny i przeciwrobaczny dla ludzi i zwierząt, a stosowany zewnętrznie – goi wyrzuty skórne. W farbiarstwie – z dodatkiem kredy i ałunu – daje żółć zwaną z niemiecka Schuttgelb. Kora brzozy ma zastosowanie w garbarstwie, wzmacnia skórę i zapachem swym zabezpiecza przed molami. W wyniku suchej destylacji otrzymuje się z kory brzozowej dziegieć. Sok wytoczony ze zranionego pnia brzozy, zwany oskołą, używany jest w krajach północnych do wyrobu piwa, octu, musującego wina, przypominającego w smak chlebowy kwas, oraz syropu. W Polsce, w wytwórniach kosmetyków, przerabiany jest na „wodę brzozową”. Drewno brzozy, szczególnie wiekowej, której pień zniekształciły obrzęki i pokryły węzłowate guzy, bywa bardzo wysoko cenione w stolarstwie meblowym, ponieważ daje deski o ciekawym rysunku. Nazywa się czeczota. Brzoza to drzewny znak tych, którzy zgodnie z niezbadanymi wyrokami niebios zjawili się na naszym padole 24 czerwca, w czasie trwania doby świętojańskiej.
|
LESZCZYNA POSPOLITA - CORYLUS AVELLANA

Leszczyna pospolita, Corylus avellana to jedyny gatunek leszczyny rosnący w Polsce w stanie dzikim. Bywa w postaci krzewu lub małego drzewka, dochodzącego do 5 metrów wysokości. Do piątego roku życia rośnie bardzo powoli , dorosłość osiąga w wieku 10 lat i odtąd rodzi orzechy. Kwitnie w zależności od siedliska, w lutym, w marcu lub dopiero w kwietniu. Wg fenologów leszczyna jest tzw. drzewem wskaźnikowym. Dzień jej zakwitania uważany jest za początek przedwiośnia na danym obszarze. Owoce leszczyny dojrzewają w sierpniu, we wrześniu lub w październiku. Owoce leszczyny pospolitej to tzw. orzechy laskowe. W dawnej Polsce zagłębiem leszczynowym nie było – jakby na to wskazywała nazwa – Leszno, lecz Legnica, dawniej zwana Lignicą. W XVI i XVII wieku wielkie jarmarki znane były przede wszystkim z obfitości sprzedawanych tam orzechów laskowych i oleju orzechowego. Mówiono, że leszczynę stworzył Pan Bóg dla biedaków, bo to i nakarmi człowieka, i ogrzeje, i podeprze, gdy słaby w nogach. Laski z drewna leszczynowego miały swoją renomę i zawędrowały z pielgrzymami do Ziemi Świętej.
Nasi przodkowie otaczali leszczynę kultem religijnym, jako żywicielką oraz drzewo opiekuńcze, obdarzone mocą zażegnywania chorób. Do trumny zmarłego sypano orzechy, by przekupił nimi złe moce, czyhające na jego biedną duszę w drodze do krainy wiecznego spoczynku.
Rózga leszczynowa służyła do wyszukiwania złota pod ziemią, niestety był to instrument w rękach oszustów i hultajów w ten sposób nabijających w butelkę nie tylko łatwowierną gawiedź jarmarczną, ale i przemądrzałych możnych tego świata.
|
BUK POSPOLITY - FAGUS SILVATICA

Buk pospolity, Fagus silvatica, należy do rodziny bukowatej. Występuje on głównie w zachodniej i południowej części kraju. Jest to silne drzewo o prostym pniu w gładkiej, srebrzystej, jakby stalowej korze. Koronę ma szeroką, gęstą, liście jajowate lub eliptyczne, całobrzegie albo faliście ząbkowane. We wczesnej młodości buk rośnie powoli, po 120 latach osiąga przeciętnie 30 metrów wysokości. Rosnąc samotnie owocuje ok. 20 lat wcześnie niż w kniei bukowej. Owocami buka, bukwiami, są trójgraniaste orzeszki, zwykle po dwa zamknięte w głębokich kolczastych miseczkach. Bukwie dojrzewają we wrześniu i w październiku. Jako drzewo wymagające wilgotnego powietrza, wrażliwe na silne mrozy i, zwłaszcza w młodości, na wiosenne przymrozki, pod osłoną innych drzew (lasy mieszane) ma lepsze warunki rozwoju. Z mrowia szkodników najgroźniejszy jest dochodzący do 4 centymetrów długości, brunatny chrząszcz. Nazywa się dyląż grabarz, należy do rodziny kózkowatych. Lata w ciepłe wieczory od maja do października. Jego larwy żerują w drewnie buka. Buk pospolity ma co najmniej kilkanaście odmian ozdobnych: purpurową, purpurową zwisającą, dwubarwną, żółtolistną, strzępolistną i stożkowatą. Jak obliczono jeden stuletni buk, który wytworzył 800 tysięcy liści o powierzchni fotosyntetycznej 1600 metrów kwadratowych, w cały okresie rozwoju pobrał z powietrza około 12,5 miliona metrów sześciennych dwutlenku węgla i wydzielił taką samą ilość czystego tlenu. Drewno buka – twarde, ciężkie, łatwo łupliwe, o różowawej barwie – ma duże zastosowanie w produkcji mebli giętych, sklejki, klepki podłogowej. Ma też dużą wartość opałową.
Jeszcze w XVII wieku wierzono, że „...w którym domie, bądź sama przez się, bądź sadzona, bukwica rośnie, tam czary i gusła żadne szkodzić nie mogą”.
Buk to drzewny znak tych, którzy urodzili się w dobie przesilenia południowego, zimowego, około 22 grudnia..
|
CIS, TAXUS

Cis, Taxus rośnie dziś niemal na półkuli północnej. Może mieć postać iglastego krzewu (gdy powstaje z odrostu) lub drzewa (jeżeli wyrośnie z owocu) chociaż nie zawsze jest to regułą. Prawidłowa, naturalna korona cisa jest początkowo stożkowata, w starszym wieku zaokrąglona, gęsta, nisko osadzona na pniu. Cis może mieć jednak tych pni kilka. Igły cisa są płaskie, od góry połyskliwe i ciemnozielone, od spodu jaśniejsze i matowe. Owoce cisa to charakterystyczne karminowe jagódki w kształcie kubeczków, a w nich brązowoczarne nasionka. Są trujące, a trucizna z cisa jest już znana od starożytności. Taksyna – tak nazywa się trucizna alkaloidowa obecna jest w całym drzewie. Właściwości trujące cisa uczyniły z niego drzewo demoniczna, magiczne. W całej Europie uważano, że sen w cieniu cisa kończy się śmiercią. Wielka użyteczność cisowego drewna była przyczyną jego zguby. Twarde, elastyczne, odporne na działanie wilgoci, trudno łupliwe, trwałe od wieków używane było na najrozmaitsze wyroby – od sarkofagów po jarzma dla wołów, od łyżek po dzieła kunsztu rzeźbiarskiego, od mebli (szafy kolbuszowskie, czy gdańskie) po fortyfikacje wodne. A już łuki cisowe były najdoskonalsze i najcelniejsze. Wielkie zapotrzebowanie na drewno cisowe sprawiło, że już Władysław Jagiełło wydał zakaz wycinania cisów troszcząc się o nie przede wszystkim dlatego, że drewno cisa potrzebne było na łuki, kusze i inne narzędzia walki.
Wielką karierę zrobił cis w sztuce ogrodniczej. Najwięksi ogrodnicy Wersalu, Fontainebleau i innych miejscowości Francji sadzili cisy w pałacowych ogrodach. Podobnie moda na cisy zawitała do Polski. Sadzono je jako tzw. „partery”, czyli wydzielone części ogrodu.
Cis rośnie bardzo powoli, małym drzewem o wysokości do 2 m. staje się w wieku ok. 20 lat. Wtedy też osiąga zdolność wydawania nasion. Polskie cisy rosną prawie wyłącznie w rezerwatach, których mamy ponad dwadzieścia w Karpatach, Sudetach, Górach Świętokrzyskich i na Pomorzu. Najstarszym cisem w Polsce, nestorem wszystkich naszych drzew, jest znany w całym świecie cis, rosnący w Henrykowie Lubańskim na Śląski. Ma około tysiąca stu lat.
|
DĄB, QUERCUS
Dąb szypułkowy, Quercus robur, albo Quercus pedunculata to drzewo dorastające do 40 metrów wysokości. Pień ma potężny, walcowaty, pokryty do trzydziestego roku życia srebrnoszarą i gładką, a później ciemnoszarą i głęboko pobrużdżoną korą. Koronę ma, zwłaszcza gdy stoi w wolnej przestrzeni, szeroką, nieregularnie rozgałęzioną. Liście tego dębu, odwrotnie jajowate, nierówno zatokowrębne, siedzą na krótkich ogonkach, ale za to żołędzie, zielonawe, podłużnie prążkowane, wiszą na stosunkowo długich szypułkach. Stąd nazwa dębu. Pozostałe gatunki dębu występujące u nas to: dąb bezszypułkowy i dąb omszony. Wśród dębów rosnących w parkach i ogrodach botanicznych mamy wiele odmian ozdobnych, między innymi: piramidalną, zwisającą, strzępolistną, złocistą.
Starożytni uważali dąb i za drzewo święte, i za króla roślin. Był drzewem płodności, utożsamiam boga błyskawic, ognia i nieba. Posągi Światowida (Świętowita) wykonywane były z drewna dębowego. O uzdrowicielskich – cudotwórczych właściwościach dębu mówią liczne podania ludowe. Liście dębowe, żołędzie i całe gałęzie, odpowiednio przygotowane i przyprawione zaklęciami, leczyły wrzody, kołtuny, kurzą ślepotę i „drgawicę oczów”. Całe drzewa potrafiły wróżyć. Zapowiadały pożary, starcom wróżyły kiedy zostaną pradziadkami, obfitość żołędzi wróżyło powodzenie w hodowli trzody chlewnej. Przed zapowiadaną śmiercią zrzucały gałązki (kiedy miały umrzeć małe dzieci) i grube konary (przed zgonem seniorów rodu).
Potęga i długowieczność dębów sprawiły, że wśród pomników przyrody drzewa te spotykamy częściej niż inne. A z każdym łączy się jakieś podanie, jakaś legenda. Do najsławniejszych polskich dębów należą: Baublis (opisany w IV księdze „Pana Tadeusza”, Bartek rosnący między Samsonowem a Zagnańskiem i rosnące w parku w Rogalinie: Lech, Czech i Rus.
Najgroźniejsze szkodniki dębu to: Galasówka – owad błonkoskrzydlny składający jajeczka na liściach dębu, tworząc kuliste narośle, tak zwane galasówki lub dębianki i Kozioróg Dębosz – chrząszcz z rodziny kózek, drzewojad toczący chodniki w drewnie pod korą.
Galasówka jest owadem wielce zasłużonym dla kultury. To dzięki niej mamy atrament. „Wyciąg z dębianków – czytamy w starych foliałach – pomięszany z roztworem koperwasu, korzenia marzanny oraz indyga, a do tego z przydatkiem gumy arabskiej wyborny inkaust (atrament dawa”.
|
JAŚMINOWIEC, PHILADELPHUS CORONARIUS

Jaśminowiec, philadelphus coronarius
Z jaśminem jest podobnie jak z akacją i bzem – nosi cudze nazwisko. Prawdziwy jaśmin, po łacinie Jasminum, jest rodzajem z rodziny oliwkowatych i obejmuje ok. 200-300 gatunków pnączy i krzewów występujących w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. A krzew, potocznie zwany jaśminem to jaśminowiec występujący w kilkudziesięciu gatunkach w Ameryce, Europie i w Azji. W Polsce uprawiany najpowszechniej, często już zdziczały, jest jaśminowiec wonny, prężny krzew, dochodzący do 3 metrów wysokości. Liście ma jajowate, zaostrzone, z małymi , oddalonymi od siebie ząbkami po brzegach, z wierzchu całkiem nagie, a pod spodem z kępkami włosków w kątach nerwów i u nasady blaszki. Kwitnie od końca maja do początku lipca. Kwiaty ma kremowobiały, zebrane w 5-9-kwiatowe grona, silnie i pięknie pachnące. W Polsce kwiaty tego krzewu uchodziły dawniej za lek wzmacniający nerwy, a romantyczne damy nosiły płatki jaśminu ukryte w rękawie lub chustce. Zapach jaśminu zajmuje w przemyśle perfumeryjnym jedno z czołowych miejsc. Oprócz jaśminowca wonnego hoduje się w Polsce również takie odmiany jak: jaśminowiec Falconera, kaukaski, omszały, panieński. Generalnym wrogiem jaśminowca jest mszyca trzmielinowo-burakowa, pluskwiak równoskrzydły
|
MAGNOLIA - MAGNOLIA

Magnolia, po łacinie też Magnolia, jest rodzajem z rodziny magnoliowatych. Obejmuje 35 gatunków drzew i krzewów, które występują w Ameryce i Azji. Do Polski przywędrowały magnolie z południa Europy. Sadzono je w ogrodach przypałacowych i w parkach jako rośliny ozdobne. Z nazwą było wiele kłopotów. W Polsce zwano je „bobrowy drzewem”, rozwoń (od woni jaką drzewo w okresie kwitnienia nasycało powietrze) czy też wreszcie bobrownik by ostatecznie od nazwiska francuskiego botanika Magnola nazwać je magnolią. Do znacznie rozpowszechnionych u nas gatunków, rozpowszechnianych, bo dość odpornych na mrozy, należą: magnolia drzewiasta i magnolia japońska.
Magnolia drzewiasta zasługuje na swoją nazwę. W parkach dorasta do 20 metrów wysokości, a rosnąć dziko w Ameryce Północnej osiąga ponad 30 metrów. Kwiaty rozwija w maju i w czerwcu. Mają kształt wzniesionego dzwonka, barwę zielonawożółtą.
Magnolia japońska, rosnąca dziko w Japonii, jest u nas drzewem parkowych, dorastającym do 10 metrów wysokości, albo krzewem. Liście ma eliptyczne lub lancetowate, dość długie. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, jednego roku bujnej, drugiego słabiej. Kwiaty o płatkach białych u nasady lekko różowych w pełnym rozchyleniu mają od 10 do 15 centymetrów średnicy. Często w Polsce sadzona jest magnolia pośrednia, rzadko jest ona drzewem, częściej – rozłożystym krzewem. Wszystkie gatunki magnolii lubią glebę żyzną, wilgotną, gliniasto-piaszczystą, miejsce zaciszne, ciepłe, w miarę słoneczne. W Polsce magnolia nie weszła ani do naszych zabobonów, ani do lecznictwa ludowego. W Chinach nasiona magnolii, gorzkie jak piołun bywają jeszcze do dzisiaj używane jako lek przeciw febrze.
Powietrze wewnątrz zamykającego się na noc kwiatu magnolii jest o całe 10 stopni cieplejsze niż na zewnątrz. Nagrzanie to następuje w ciągu dnia wskutek intensywnego oddychają wewnętrznych części kwiatu.
|
MODRZEW, LARIX
Modrzew, Larix. W Polsce rosną w stanie naturalnym dwa gatunki modrzewia: modrzew europejski, Larix decidua, oraz modrzew polski, Larix polonica. Modrzew europejski rośnie dziko w lasach górnego regla w Tatrach, na beskidzkiej Babiej Górze i w Sudetach. Wspaniałe drzewo dochodzące do 50 metrów wysokości. Pień ma smukły, mocny, korę we wczesnej młodości gładką i żółtawą, później przez krótki czas szarą, a niedługo potem szarobrązową, głęboko porysowaną. Korona luźna, tępo stożkowata, o konarach prostopadle niemal ustawionych do pnia, końcami lekko wygiętych ku górze. Modrzew rosnący w zwartym lesie, z braku światła – jest bardzo światłoluby – zrzuca dolne gałęzie, by łatwiej piąć się do słońca. Rośnie bardzo szybko, ale tylko w młodości. Między 60 a 150 rokiem życia, zależnie od warunków glebowych i klimatycznych, modrzew przestaje rosnąć. Zdolność rodzenia nasion osiąga po mniej więcej 20 latach. Kwitnie od końca marca do pierwszych dni maja. Szyszki dojrzewają w tym samym roku, na przełomie października i listopada, rozchylają łuski, wysypują nasiona, ale nie spadają z drzewa, lecz trwają na nim jeszcze rok, dwa, a czasem i dłużej. Może dożyć 500 i więcej lat. Modrzew mrozu się nie boi, a w upały pień jego wydziela obficie płynną, przezroczystą żywicę. Żywicę tę stosowano w medycynie ludowej do gojenia ran pochodzących z odmrożeń.
Czerwonożółtwe drewno modrzewia, niezwykle twarde i żywiczne, używane było w dobie piastowskiej do budowy zamków. Prze długie wieki budowano z modrzewia kościoły, okazałe dwory, a nawet pałace. Z drewna modrzewi budowali szkutnicy doskonałe statki wodne. W czasach kiedy modrzewia było pod dostatkiem palono nim w piecach, jego wartość opałowa ma się tak do bukowego jak 4:5.
Modrzew polski do 1890 roku uważany był za odmianę modrzewia europejskiego. Tacy badacze jak Marian Raciborski czy Władysław Szafer potwierdzili, że modrzew polski jest gatunkiem. Rośnie głównie w Górach Świętokrzyskich, Pieninach, wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej. Ogólnie biorąc, podobny do modrzewia europejskiego, tylko szyszki ma drobniejsze, a jednocześnie masywniejsze, twardsze, jajowate. Z obcych gatunków uprawianych w Polsce najciekawsze są dwa: modrzew japoński oraz modrzew amerykański.
Modrzew – jak wierzono kiedyś – jest drzewem, w którym przebywają dusze ludzi zmarłych w sposób nienaturalny, śmiercią wynikłą z nagłego gniewu bożego.. Nie tylko przebywają, ale i straszą żywych jękami, zwłaszcza w wietrzne dni jesienne, gdy z modrzewia sypią się złote igły.
|
WIĄZ, ULMUS
Wiąz pospolity, Ulmus carpinifolia, zwany też wiązem polnym lub brzostem. Mimo, że z nazwy pospolity, występuje w Polsce rzadziej niż inne gatunki. Jest wysokim, prawie 40-metrowym drzewem o gęstej koronie. Pień wiązu, prosty, z bogatymi odrostami, w młodości korę ma gładką, brunatnoszarą, później spękaną, ciemnobrunatną. We wczesnej młodości wiąz rośnie szybko, ale dojrzałość do wydawania owoców osiąga dopiero między 30 a 40 rokiem życia. Przestaje rosnąć dopiero po pięćdziesiątce. Dostojny wiek starczy osiąga dopiero po 400 latach, a żyć może nawet sześćset. Wiąz polny kwitnie przed wypuszczeniem liści, już w marcu. Jego nasiona, uskrzydlone orzeszki, dojrzewają już w maju i czerwcu. Drewno wiązu polnego ma jasnożółty biel, twardziel – jasnobrunatną. Jest ciężkie, twarde, trudne w obróbce, dobrze jednak przyjmuje politurę, jest odporne na gnicie pod wodą, a w suszeniu paczy się silnie. Stosowane bywa w budownictwie wodnym i szkutnictwie, a w przemyśle meblowym szczególnie na okleiny. Inne gatunki to wiąz górski i szypułkowy.
Wiąz górski, inaczej brzost - Ulmus glabra to najwyższy, najbardziej okazały i najdłużej żyjący z rodzimych wiązów, rozpowszechniony głównie w położeniach górskich i wyżynnych. Wyróżnia się m.in. dużymi, często trójwierzchołkowymi liśćmi, których nasada jest stosunkowo słabo asymetryczna, a górna powierzchnia jest tak szorstka w dotyku, że wręcz przypomina papier ścierny. Obok pokroju i liści, także skrzydlaki wiązu górskiego są wyraźnie większe niż u pozostałych rodzimych wiązów. Osiągają one nawet do 3 cm długości, ich brzeg jest nieorzęsiony, a orzeszek umieszczony centralnie (nigdy nie dochodzi do brzegu skrzydełka). Na otwartej przestrzeni drzewo zaczyna owocować w wieku 30-40 lat, w zwartym drzewostanie - pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Obfite lata nasienne przypadają co rok lub co dwa lata. Gatunek bardzo podatny na grafiozę.
W Polsce wiąz miał zawsze opinię drzewa dobrego, życzliwego ludziom. Pewnie z tego powodu chętnie bywał sadzony w pobliżu domów kmieci, królów, a nawet świętych. We Francji sadzono wiązy wzdłuż traktów handlowych. W medycynie ludowej wywarem z liści obmywano „paskudniki”, czyli swędzące liszaje. Z soku wiązowego, wytoczonego spod kory wiosną, przyrządzano lek na bóle „w dołku”, żołądkowe lub wątrobowe.
|
WIERZBA MANDŻURSKA - SALIX MATSUDANA

Wierzba mandżurska, Salix matsudana, gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny wierzbowatych. Pochodzi z Chin i Korei. W Europie i w Polsce tylko jako roślina uprawiana. Drzewo o wąskiej koronie i wysokości do 5m, w sprzyjających warunkach osiąga wysokość do 10 m. Gałęzie wyprostowane i bardzo charakterystyczne spiralnie poskręcane. Pędy żółtawe lub oliwkowozielone, czerwonawe od strony nasłonecznionej. Kora grubszych gałęzi żółta. Liście także poskręcane, lancetowate, długości do 20 cm, drobno piłkowane, z wierzchu ciemnozielone, od spodu szarozielone. Młode liście jedwabiście owłosione, starsze bez śladów owłosienia. Roślina dwupienna. Kwiaty zebrane w kotki. Kotki na bardzo krótkich szypułkach (15 mm) z trwałymi, jednobarwnymi, jasnozielonymi przysadkami. Słupki nagie z siedzącymi zalążniami, w kwiatach 2 miodniki. Roślina owadopylna i miododajna. Kwitnie równocześnie
z rozwojem liści.
Roślina ozdobna sadzona głównie na gałęzie cięte, które nadają się na bukiety i dekoracje. Sadzona również w parkach, zadrzewieniach osiedlowych i ogródkach przydomowych. Uprawia się głównie okazy żeńskie, które mają długie i zwisające gałęzie, tzw. formy „płaczące”, ale znane są również formy o wyprostowanych pędach. W Europie uprawiana od XVII wieku. Obecnie dość szeroko rozpowszechniona. Sadzona z sadzonek pędowych sporządzanych z gałązek. Przyjmuje się dobrze. Oprócz podlewania (w razie długotrwałych upałów) nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Lubi wilgotne gleby i słoneczne stanowiska. Może być uprawiana również w donicach i innych pojemnikach. Nie jest w pełni wytrzymała na silne mrozy. Doskonale znosi przycinanie. Rośnie szybko.(http://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzba_mand%C5%BCurska)
|
Osika

Topola osika, osika, topola drżąca (Populus tremula L.) – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Najpospolitszy gatunek topoli w Polsce.Rośnie w lasach i zaroślach na niżu i w górach. Swoim pionowym zasięgiem sięga wyżej niż buk; w Karpatach do 1150 m, w Tatrach do 1425 m. Na południowych terenach swojego zasięgu występuje niemal wyłącznie w górach. Ma średnie wymagania glebowe (jest pod tym względem najmniej wymagająca wśród wszystkich gatunków topoli). Obumiera na glebach bardzo podmokłych, albo bardzo suchych. Jest wytrzymała na mróz i upały, światłolubna. Gatunek pionierski – jako jeden z pierwszych gatunków drzew wyrasta na porębach, nieużytkach rolnych, pogorzeliskach. Na zajętych przez siebie terenach utrzymuje się długo, nawet, jeśli warunki środowiska znacznie się zmieniają. Z osiki wytwarzano legendarne husarskie kopie.
Wg legendy osika drży ze zgrozy od czasu, gdy Kain zabił Abla osikowym kołkiem. Na jej drzewie według niektórych legend ukrzyżowano Chrystusa. Zupełnie już dopełnił hańby tego drzewa fakt, że podobno na nim właśnie powiesił się Judasz. Wampiry znane z legend i kultury można podobno unieszkodliwić wbiciem w serce kołka osikowego. W południowo-wschodniej Polsce używano osikowych kołków do przybijana wieka trumny, co miało zapobiec wydostaniu się duchów zmarłych, które mogłyby w nocy nachodzić i straszyć ludzi. W północno-wschodniej Polsce istniał, żywy jeszcze przed II wojną światową przesąd, że wyrwana osika zwiastuje wkrótce śmierć.
Najgrubsza osika w lasach państwowych znajduje się w pobliżu miejscowości Jastew w gminie Dębno w województwie małopolskim. Ma wysokość 35 m i obwód 461 cm.
(http://http://pl.wikipedia.org/wiki/Topola_osika)
|
| | | | | | | | | | |