ŁUPKI FYLLITOWE
OKOLICE POKRZYWNEJ I JARNOŁTÓWKA
Łupki fyllitowe występują na terenie województwa opolskiego w dwóch złożach: Chomiąża i Dewon-Pokrzywna. Łupek służy jako podsypka do produkcji papy. Dawniej wykorzystywany był do produkcji dachówek.



|
WAPIENIE
KAMIENIOŁOM OPOKI W KRASNOBRODZIE
Opoki są osadami pośrednimi między skałami węglanowymi a krzemionkowymi. Są one
zasobne w skrytokrystaliczną krzemionkę rozproszoną wśród składników węglanowych. Opoki są skałami zwartymi, o budowie afanitowej i jasnoszarej barwie, niekiedy z odcieniem niebieskawym, pochodzącym od rozproszonego pirytu. Opoki, w których krzemionka jest pochodzenia organicznego określane są jako gezy wapienne.
Opoki są pospolite w górnej kredzie Polski pozakarpackiej.

|
KAMIENIOŁOM "BABIA DOLINA" W JÓZEFOWIE LUBELSKIM
Położony w południowo-zachodniej części Roztocza kamieniołom piaskowca i średnio i gruboławicowego wapienia.


|
PIASKOWCE
REZERWAT SKALNY "KORNUTY"
Kornuty - szczyt (830 m n.p.m.) i rezerwat przyrody nieożywionej w paśmie Magury Wątkowskiej, położony w Magurskim Parku Narodowym. Znany z formacji skalnych na zboczu opadającym w kierunku wsi Bartne.
Skały na Kornutach zbudowane są z gruboławicowego piaskowca magurskiego, któremu procesy erozyjne nadały piękne kształy - podziwamy tu liczne bloki i turniczki pełne szczelin i spękań.


|
NIECZYNNY KAMIENIOŁOM PIASKOWCA W ŁOSIU
Nieczynny kamieniołom piaskowca. Widoczne płyty piaskowcowe fliszu karpackiego.



|
ZESPÓŁ SKAŁ "BORÓWKA"
Skałki znajdują się po prawej stronie drogi z Ołpin do centrum Żurowej. Zbudowane z twardego piaskowca ciężkowickiego, położone są na wzniesieniu potocznie zwanym “Borówka”, gdyż obszar ten porośnięty jest obficie borowiną. Na terenie skałek znajdują się dwa kamieniołomy. Zespół skał złożony jest z trzech grup piaskowca o nazwach: Borówka Kapliczka, Borówka Niżna, Borówka Okap, Borówka Wschodnia.



|
REZERWAT SKALNY "SKAMIENIAŁE MIASTO"
Rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała, w pobliżu Ciężkowic. Powierzchnia 15,01 ha, utworzony w 1931. Rezerwat rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Wśród lasu mieszanego rozrzucona jest grupa skałek dużych rozmiarów, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, fantazyjnie ukształtowanych wskutek procesów erozji.


|
NIECZYNNY KAMIENIOŁOM W CIĘŻKOWICACH
Wyrobisko gruboławicowych piaskowców ciężkowickich jednostki śląskiej. Położone jest na południowo-zachodnim stoku wzgórza, około 1,5 kilometra od centrum Ciężkowic na wysokości 240 m (npm). Jest to największe tego typu odsłonięcie piaskowca na Pogórzu Ciężkowickim.


|
POMNIK PRZYRODY "DIABLI KAMIEŃ"
Grupa skał zbudowana z gruboziarnistego piaskowca, z których najwyższy wybija się na ponad 10 metrów. Bloki skalne są bardzo oryginalnie ukształtowane, a do tego poprzedzielane licznymi szczelinami. Całość zatopiona jest w głębokim lesie pełnym różnorakich porostów, mchów i dziwnie powykręcanych korzeni.


|
WYCHODNIA FLISZU KARPACKIEGO W NOZDRZCU
Skały fliszowe to piaskowce o różnorodnej budowie, barwie, trwałości poprzetykane iłami łupkowymi, marglami, rowowcami na przemian z łupkami bitumicznymi, zlepieńcami i skałami okruchowymi.

|
REZERWAT PRZYRODY "GOLESZ'
Ruiny zamku oraz wychodnie skalne z piaskowca ciężkowickiego, od 2000 roku decyzją Wojewody Podkarpackiego objęte są ochroną prawną w postaci rezerwatu geologicznego „Golesz” o powierzchni 27,45 ha.


|
REZERWAT PRZYRODY "PRZĄDKI"
Rezerwat przyrody nieożywionej obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy.


|
GRUPA SKALNA KAMIEŃ - URYCZ (UKRAINA)
Rezerwat skalny położony opodal wsi Urycz składa się z czterech grup skalnych zbudowanych z piaskowca jamneńskiego. Najokazalsze skupisko skał nosi nazwę Kamień i zawiera pozostałości zamku Tustań.


PAŃSKA GÓRA - LIPINKI
Pańską Górę, podobnie jak całe Beskidy, buduje tzw. flisz karpacki. Tworzą go naprzemianległe warstwy piaskowców, zlepieńców i łupków ilastych. Proces powstawania fliszu trwał wiele milionów lat. Teren dzisiejszych Beskidów przykrywały wody potężnego oceanu Tetyda. Na jego dnie osadzał się, w formie charakterystycznych warstw, materiał unoszony przez wody oceanu. Później ocean wycofał się, a nagromadzony materiał skalny uległ wypiętrzeniu i sfałdowaniu. Niestety, w wyniku eksploatacji surowca budowlanego tego przekroju już nie ma.


|
GRANITY
SKALNIK-RUDAWY JANOWICKIE
Na niższym, południowo-zachodnim wierzchołku Skalnika, znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa na wysokości (935 m n.p.m.) o nazwie Ostra Mała udostępniona jest wykutymi w skale stopniami i zwieńczona platformą widokową. Północno-zachodnie zbocze poniżej szczytów zajmują dwa niewielkie rumowiska skalne (gołoborza). Na południowym zboczu, przy szlaku czerwonym i żółtym rozsiane są kolejne skałki tzw. Konie Apokalipsy.


SOKOLIK - RUDAWY JANOWICKIE
Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 622 i 642 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich.
Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych.


|
| | |