AMFIBOLIT


Amfibolit - skała metamorficzna barwy ciemnozielonej, ciemnoszarej, czarnej lub brunatnawej powstałej w wyniku wietrzenia, czasami pstrej. Głównymi minerałami amfibolitów są amfibole (głównie hornblenda, również gedryt,cummingtonit i plagioklazy. Poza tym w skład mineralogiczny amfibolitów wchodzi kwarc, epidot, zoisyt, granaty, biotyt, kordieryt, andaluzyt, sillimanit, turmaliny, tytanit, ilmenit i pirokseny. Najczęściej amfibolity odznaczają się strukturą średnie i drobnoblastyczną, czasami porfiroblastyczną. Ze względu na pochodzenie amfibolity dzielą się na: ortoamfibolity, paraamfibolity, amfibolity metasomatyczne. Amfibolit to bardzo rozpowszechniona skała metamorficzna w Polsce. Występuje w Sudetach oraz w Tatrach. Wykorzystywany jest jako kruszywo łamane przy budowie dróg, linii kolejowych, ostatnio jako kamień ozdobny do urozmaicania ogrodów..


KAMIENIOŁOMY

KAMIENIOŁOM "OGORZELEC" – należy do Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Kopalnia "Ogorzelec" Sp. z o.o. Spółka prowadzi swoją działalność we wsi Ogorzelec (powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie), położonej u podnóża Przełęczy Kowarskiej przy drodze z Kamiennej Góry do Kowar. Podstawową dziedziną działalności Spółki jest wydobywanie kamienia oraz produkcja wyrobów ze skał i kamienia naturalnego. W ramach tego od 1991 roku Spółka eksploatuje złoże "Ogorzelec" oraz produkuje i sprzedaje kruszywa dla potrzeb budownictwa i drogownictwa. Na początku działalności wydobywczej Spółki złoże było udostępnione dwupoziomowym wyrobiskiem stokowym. W 1999 roku rozpoczęto udostępnianie poziomu wgłębnego. Teraz złoże udostępnione jest wyrobiskiem stokowo-wgłębnym posiadającym cztery poziomy eksploatacyjne. Roczna produkcja i sprzedaż kruszywa wynosi około 650 tys. ton. Podstawę produkcji i sprzedaży stanowią grysy.
Strona kopalni amfibolitu OGORZELEC


KAMIENIOŁOM "PIŁAWA GÓRNA" – położony jest na Dolnym Śląsku, jest jednym z największych w Polsce złóż surowca do produkcji kruszywa łamanego. Złoże migmatytu i amfibolitu ekploatowane jest przez firmę Dolnośląskie Surowce Mineralne. Produkcja oferowanych przez DSS kruszyw odbywa się w dwóch niezależnych jednostkach: w zakładzie stacjonarnym oraz w pełniącym obecnie funkcję wspomagającą - zakładzie mobilnym. Obydwa zakłady zlokalizowane są bezpośrednio przy kopalni, a ich łączna zdolność produkcyjna wynosi ok. 7,5 mln ton rocznie. Kruszywa produkowane przez DSS dostarczane są do odbiorców drogą kolejową (przeważająca część) oraz transportem samochodowym (w promieniu 60 km od Piławy Górnej). Kopalnia i zakład znajdują się w pobliżu linii kolejowej o znaczeniu ponadregionalnym oraz międzynarodowej trasy E67.
Strona kopalni amfibolitu PIŁAWA GÓRNA


Ponadto szczegółowo rozpoznane złoża amfibolitu znajdują się w Dobrocinie (powiat dzierżoniowski), Gniewoszowie (pow. kłodzki), Kluczowiej i Kozińcu (pow. ząbkowicki), Lubiatowie (pow. nyski).