BAZALT


Bazalt – zasadowa skała lita wylewna o strukturze bardzo drobnoziarnistej, czasem porfirowej i barwie czarnej, szarej lub zielonej. W drobnoziarnistej masie skalnej często widoczne są małe kryształy lub większe skupienia oliwinu (bomby oliwinowe). Starsze, zmienione bazalty nazywane są paleobazaltami albo też melafirami (permskie, karbońskie) lub diabazami (staropaleozoiczne).
Głównymi składnikami bazaltu są: plagioklazy i pirokseny. Cechą charakterystyczną jest oddzielność słupowa bazaltu, powstała w wyniku kurczenia się zakrzepłej lawy w czasie jej oziębiania. W Polsce bazalty występują przede wszystkim w południowej części kraju, na Śląsku (Sudety, Przedgórze Sudeckie, Śląsk Opolski) – od granicy z Niemcami do Góry Świętej Anny jest ich tu około 200 wystąpień należących do środkowoeuropejskiej prowincji bazaltowej oraz sporadycznie w Beskidach – w dolinie Grajcarka, stwierdzone także wierceniami w północno-wschodniej Polsce.
Na Śląsku występują: pokrywy lawowe – okolice Lubania i Leśnej (Stożek Perkuna), Markocice, Kozów, Męcinka, Słup, Żarek, Lubień, Mikołajowice, Targowica, Kowalskie-Żelowice, Lądek-Zdrój, Ligota Tułowicka pnie i czopy wulkaniczne – Opolno-Zdrój, Sulików, Uniegoszcz, Stożek Perkuna, Proszowa, Pilchowice, Czartowska Skała, Mszana-Obłoga, Bazaltowa Góra, Rataj, Owczarek (Owcza Góra), Sichów (Krzyżowa Góra), Wilcza Góra (Wilkołak), Kozia Góra, Krzeniów (Łysanka), Pielgrzymka, Winnica, Mikołajowice, Strzegom (Góra Krzyżowa) stożki wulkaniczne (dolne części) – Ostrzyca, Grodziec, Gilów, Gracze, Góra Świętej Anny.
Bazalt jest stosowany jako materiał budowlany lub drogowy – kruszywo łamane. Używany jest również jako surowiec do leizny kamiennej (topiony bazalt) i do produkcji wełny mineralnej. .

Opracowano na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazalt


KAMIENIOŁOMY

KAMIENIOŁOM "GÓRA TRUPIEŃ"
Kopalnia odkrywkowa bazaltu na Pogórzu Kaczawskim. Właścicielem kamieniołomu są Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych Sp. z o.o. z siedzibą w Wilkowie. Produkowane kruszywa bazaltowe sprzedawane są na potrzeby budownictwa drogowego odbiorcom z całej Polski. Moce produkcyjne Spółki wynoszą około 220 tys. ton rocznie. Przeprowadzone prace geologiczne na eksploatowanym złożu „Góra Trupień” udokumentowały zasoby złoża bazaltu, umożliwiające eksploatację przez kolejne 5 - 6 lat.
Strona kamieniołomu GÓRA TRUPIEŃ.


KAMIENIOŁOM "KOPALNIA BAZALTU MĘCINKA"
Kopalnia Bazaltu Męcinka produkuje najwyższej jakości kruszywa bazaltowe wykorzystywane w budowie dróg asfaltowych, betonowych oraz budownictwie przemysłowym. Kruszywo z Kopalni Bazaltu Męcinka wysyłane jest transportem samochodowym i kolejowym. Właścicielem kamieniołomu są Kopalnie Surowców Skalnych S.A. w Złotoryi.
Strona kamieniołomu MĘCINKA


KAMIENIOŁOM "WINNA GÓRA"
Kopalnia Bazaltu „Winna Góra” położona jest obok miejscowości Piotrowice, gmina Męcinka w województwie dolnośląskim. Kopalnia „Winna Góra” to zakład górniczy zajmujący się wydobyciem i przeróbką mechaniczną doskonałej jakości bazaltu. Bazalt ze złoża „Winna Góra” jest skałą magmową, ciemnej barwy o teksturze zbitej. Kopalnia należy do Grupy COLAS posiadjącej swoje oddziały w ponad 40 krajach na całym świecie.
Strona kamieniołomu WINNA GÓRA


KAMIENIOŁOM "LUTYNIA"
Kopalnia Lutynia znajduje się około 1 kilometra od Lądka Zdroju (powiat kłodzki) w stronę granicy państwowej. Złoże bazaltu Lutynia jest przykładem komina wulkanicznego z jedną tylko fazą efuzywną. Bazalt jest tutaj masywny, nieraz porowaty, o barwie ciemnoszarej, bogaty w oliwin (widoczne owalne zielonawe skupienia) i augit. Skała wykazuje bardzo wyraźną oddzielność słupową. Miąższość złoża sięga ponad 70 m, a jej zasoby wynoszą ponad 3 mln ton. Eksploatację złoża rozpoczęto już pod koniec ubiegłego wieku. Po wojnie wydobycie porwadzi się tu od 1957 r. Obecnie eksploatacja prowadzona jest przez Firmę "Uni-Bazalt" Sp. z o.o.
Strona kamieniołomu LUTYNIA


KAMIENIOŁOM "LUBIEŃ"
Kamieniołom należy do spółki Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o. Lubień,woj. dolnośląskie, pow. legnicki, gm. Legnickie Pole.


KAMIENIOŁOM "KRZENIÓW"
Przedsiębiorstwo Gorniczo-Produkcyjne "BAZALT" w Wilkowie od 1985 r. produkuje wyroby kamienne przeznaczone dla budownictwa drogowego i kolejowego dla odbiorców z calej Polski.
Strona kamieniołomu KRZENIÓW


KAMIENIOŁOM "GRONOWSKIE WZGÓRZA"
Kopalnia "Aleksandra" z siedzibą w miejscowości Gronów, gmina Zgorzelec. Produkuje i sprzedaje kruszywa bazaltowe. Kopalnia użytkuje złoże znane jako Gronowskie Wzgórza. Nie jest ono nowe, ale za to jest absolutnie zdrowe, bez zgorzeli słonecznej, co zapewnia tutejszemu bazaltowi wyjątkowo wysoką jakość. W kopalni Aleksandra skała bazaltowa pozyskiwana jest tradycyjną metodą strzałową.
Strona kamieniołomu GRONOWSKIE WZGÓRZA


KAMIENIOŁOM "RĘBISZÓW"
Kopalnia z siedzibą w Rębiszowie, 59- 630 Mirsk, pow. lwówecki jest zakładem produkcyjnym (PRI-Bazalt "Rębiszów"), którego kruszywa znajdują zastosowanie w produkcji mas bitumicznych i produkcji betonów. Kopalnia liczy sobie ok. 80 lat, wydobycie rozpoczęto od 1925 r.
Strona kamieniołomu RĘBISZÓW


KAMIENIOŁOM "GRACZE"
Kopalnia Bazaltu Gracze - jest jedną z najstarszych tego typu kopalni w Polsce. Jej historia sięga XVI wieku. Kopalnia wydobywa materiał z jednego z kilku okolicznych ostańców denudacyjnych trzeciorzędowych wulkanów, mających charakter twardzieli zbudowanych z odpornych na denudację skał bazaltowych. Po II Wojnie Światowej kopalnia w Graczach rozpoczęła produkcję w maju 1946 roku będąc firmą państwową aż do prywatyzacji w 1997 roku, kiedy to z dniem 1 kwietnia, stała się spółką z wyłącznym udziałem pracowników kopalni. Położenie geograficzne kopalni oraz wysoka jakość skały czyni ją najbardziej atrakcyjną dla odbiorców ze środkowej i południowo-wschodniej Polski z uwagi na to, że złoże "Gracze" jest jednym z dwóch najbardziej na wschód wysuniętych polskich złóż bazaltu.


KAMIENIOŁOM "RUTKI-LIGOTA"
Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. Niemodlin - Ligota Tułowicka , Tułowice, woj. opolskie posiadają dwa wyrobiska bazaltu: Rutki i Ligota.
Strona kamieniołomu RUTKI-LIGOTA


KAMIENIOŁOM "WILCZA GÓRA"
Kopalnia Bazaltu „Wilcza Góra” położona jest obok miejscowości Złotoryja, w województwie dolnośląskim. Kopalnia „Wilcza Góra” jest jednym z nielicznych zakładów górniczych w Polsce, prowadzących wydobycie i przeróbkę mechaniczną doskonałej jakości, wolnego od tzw. ”zgorzeli słonecznej” bazaltu. „Zgorzel słoneczna” to zjawisko występujące w skale, prowadzące do zdecydowanego obniżenia parametrów jakościowych kruszywa bazaltowego. Bazalt ze złoża „Wilcza Góra” jest skałą magmową, zbitą, barwy ciemnej.
Strona kamieniołomu WILCZA GÓRA


KAMIENIOŁOM "SULIKÓW"
Bazalt wydobywa firma Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o. - Kopalnia Bazaltu Sulików.


KAMIENIOŁOM "TARGOWICA"
Złoże bazaltu „TARGOWICA” położone jest na przedpolu Sudetów w północno-wschodniej części Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Teren złoża obejmuje szczyt wzgórza Sośnica o rzędnej 362,2 m n.p.m. oraz jego północny, południowy i wschodni stok. Obszar złoża bazaltu Targowica położony jest w obrębie bloku przedsudeckiego. Bazalty z Targowicy należą do trzeciorzędowej środkowoeuropejskiej prowincji wulkanicznej. Bazalty występujące w Targowicy w większości są zbite, masywne, słabo zwietrzałe i dlatego mają wysoką jakość.
Strona kamieniołomu TARGOWICA


KAMIENIOŁOM "KOZIA GÓRA"
Kopalnia Bazaltu „Kozia Góra” położona jest obok miejscowości Złotoryja, w województwie dolnośląskim.Należy do firmy COLAS Kruszywa.
Strona kamieniołomu
KOZIA GÓRA


KAMIENIOŁOM "WOJCIECHÓW"
Kopalnia Bazaltów Wojciechów - Drogbud Podkarpacki Holding Budowy dróg Sp. z o.o w Lubomierzu.


KAMIENIOŁOM "GÓRA KAMIENISTA"
Kopalnia położona w pow. lwóweckim, ok. 150 km na zachód od Wrocławia, 15 km od granicy niemieckiej. Należy do firmy MINERAL koncernu STRABAG SE. Bazalt wykorzystywany jest do produkcji betonów, asfaltów, w budownictwie drogowym i kolejowym.


KAMIENIOŁOM "WOJCIECHÓW"
Kopalnia Bazaltów Wojciechów - Drogbud Podkarpacki Holding Budowy dróg Sp. z o.o w Lubomierzu.


KAMIENIOŁOM "LEŚNA - BRZOZY"
Kopalnia należy do przedsiębiorstwa Kruszywa Polskie. Położona jest w miejscowości Grabieszyce, pow. lubański.
Strona kamieniołomu LEŚNA - BRZOZY


KAMIENIOŁOM "MIKOŁAJEWICE"
Położony w powiecie legnickim, należy do przedsiębiorstwa KAM-BAS SP. Z O.O. PPU KAMIENIOŁOM BAZALTU.


KAMIENIOŁOM "KSIĘGINKI"
Łużycka Kopalnia Bazaltu „Księginki” S.A. aktualnie prowadzi działalność produkcyjną w trzech oddziałach: Kopalnia Bazaltu Księginki – złoże „złoże Północ”, Kopalnia Bazaltu Księginki I w Zarębie – złoże „złoże I” oraz Kopalnia Bazaltu złoże II w Zarębie – złoże „Bukowa Góra”. Złoża te zlokalizowane są w promieniu około 15 km i należą do największej formacji bazaltowej w Polsce, tzw. Lubańskiej Pokrywy Bazaltowej; będącej elementem trzeciorzędowego wulkanizmu Pogórza Izerskiego. Łączne zasoby bazaltu ŁKB „złoże” S.A. według stanu na koniec 2009 roku wynoszą około 123 mln Mg.
Opracowano na podstawie: Górnictwo i Geoinżynieria, Rok 34, zeszyt 3 Wojciech Glapa, Mariola Stefanicka, GOSPODARKA ZASOBAMI ZŁÓŻ NA PRZYKŁADZIE ŁUŻYCKIEJ KOPALNI BAZALTU „KSIĘGINKI” S.A.


KAMIENIOŁOM "BUKOWA GÓRA"
Na południe i południowy zachód od Lubania występują pokrywy law nefelinitowych oraz tefrytowych przeławiconych tufami. Składają się z trzech potoków lawowych o łącznej grubości do 60 m. Skały odsłaniają się w kamieniołomach "Księginki? (nieczynny od maja 2012 r.) oraz "Bukowa Góra? (czynny), które należą do przedsiębiorstwa ?Eurovia?. W złożu ?Bukowa Góra? stwierdzono występowanie przede wszystkim tefrytów, ale również nefelinitów i pikrobazaltów. W oparciu o pozycje stratygraficzną wiek wulkanizmu określono na miocen. W odsłonięciach występuje charakterystyczna oddzielność słupowa będąca efektem stygnięcia i kurczenia się materiału skalnego. Można tu wyróżnić słupy regularne, pseudosłupy, jak i słupy regularne zmienione przez proces wietrzenia kulistego.