Gnejs – skała metamorficzna. Nazwa pochodzi od starego słowiańskiego terminu górniczego oznaczającego zgnieciony kamień, bądź od staronordyckiego gneista – "krzesać kamień".
Minerały główne budujące gnejsy to kwarc, skalenie, biotyt, muskowit, fengit.
Barwa biała, szara, czerwona, zielonawa, niebieskawa, szara lub czarna, bardzo często pstra. Gnejsy o słabo widocznej teksturze kierunkowej, zbliżone do granitów, to granitognejsy.
Odmiany gnejsu: amfibolowy, blaszkowy, laminowany, migmatyczny, oczkowy, ołówkowy, śmużysty, soczewskowy.
Występowanie gnejsu w Polsce: Góry Izerskie i Pogórze Izerskie; Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Sowie ,Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie,; Góry Bystrzyckie, Wzgórza Niemczańskie; Wzgórza Strzelińskie, Śląsk Opolski – Sławniowice, Burgrabice, Góry Opawskie – Głuchołaz,Tatry Zachodnie,krystaliczne podłoże Suwalszczyzny i Mazur..
KAMIENIOŁOM "OGORZELEC" – kopalnia odkrywkowa odkrywkowa typu stokowo-wgłębnego. Złoże eksploatowane w wyrobisku wgłębnym systemem ścianowym przy zastosowaniu metody
strzałowej. Wydobywa się granito-gnejs barwy jasnoszarej z odcieniem bladobrunatnym o strukturze drobno- i średnioziarnistej oraz masywnej, zbitej i bezładnej teksturze. Firma wydobywcza to Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kopalnia Ogorzelec Sp. z o.o. z siedzibą w Ogorzelcu, powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie. Kamieniołom położony u podnóża Przełęczy Kowarskiej przy drodze wojewódzkiej nr 367 z Kamiennej Góry do Kowar.
KAMIENIOŁOM "MIKOSZÓW"
W styczniu 1998 r., Dromex Quarry stał się właścicielem działki i złoża w Mikoszowie. W skład złoża wchodzi drobnoziarnisty granit i gnejs.
Prace z odkrywaniem złoża rozpoczęły się w październiku 1998 r., a w kwietniu 1999 r., ruszyła produkcja. Granit po wydobyciu , dostarczany był do kruszarek, a następnie taśmociągami do dalszej przeróbki.
Po zakończeniu prac budowlanych z autostradą A-4, jakie prowadził Dromex na terenie dolnośląskim, kamieniołom został przeznaczony do sprzedaży.
Przez następne lata, zmieniali się właściciele. W listopadzie 2009 roku doszło do połączenia spółek Kopalnia Granitu Mikoszów oraz Kopalnia Kruszywa Szczytniki Małe przez przejęcie całego majątku Kopalni Kruszywa Szczytniki Małe przez Kopalnie Granitu Mikoszów. Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010.
KAMIENIOŁOM "POMIANÓW - DOBOSZOWICE"
Kopalnia Gnejsu Pomianów-Doboszowice znajduje się w województwie dolnośląskim w miejscowości Doboszowice niedaleko Kamieńca Ząbkowickiego i Paczkowa. Firma zajmuje się produkcją gnejsowych kruszyw drogowych i kolejowych.
KAMIENIOŁOM "KAMIENNA GÓRA"
Kopalnia granitu i gnejsu mieści się w Kamiennej Górze niedaleko miasta Nysa. Od 2006r. kopalnia zmieniła właściciela. Nowo powstała spółka - KOPALNIA GRANITU KAMIENNA GÓRA Sp z o.o. ma siedzibę w Micigózdzie. Wydobyte surowce przerabiaNE SĄ na kostki granitowe, bloki skalne, krawężniki, kruszywa, grysy, kamień (murowany, łamany).
KAMIENIOŁOM "MACIEJOWICE I"
Kopalnia granitu i gnejsu położona jest w miejscowości Maciejowice, gmina otmuchów, powiat nyski, województwo opolskie w północno - wschodniej części Przedgórza Sudeckiego. Złoże budują dwa kompleksy skalne: granity karbońskie i proterozoiczne netamorficzne - głównie gnejsy.
|