ŁUPKI KRYSTALICZNE


Łupki krystaliczne to skały metamorficzne powstałe pod wpływem ciśnienia wywołanego ruchami górotwórczymi. Łupki krystaliczne dzieli się na: amfibolowe, kwarcytowe, epidotowe, łyszczykowe,chlorytowe,talkowe, menilitowe, serycytowe. Do grupy łupków często zalicza się utwory metamorficzne:gnejsy i amfibolity, które posiadają mniejszą foliację. Łupki krystaliczne występują w skorupie ziemskiej w obszarach, gdzie miały miejsce ruchy górotwórcze. Łupki mają zastosowanie w gospodarce np. łupki kwarcytowe jako materiał ogniotrwały, łupki talkowe jako materiał izolacyjny i kwasoodporny.
Złoża łupków występują w Woli Jasienickiej (pow. brzozowski), Złotym Stoku (pow. ząbkowicki), Kapela II (pow. złotoryjski), Budach Jabłońskich, Bratkówce, Futomie i Niechobrzy I (woj. podkarpackie - łupki menilitowe).


KAMIENIOŁOMY

KAMIENIOŁOM Jeleniogórskich Kopalni Surowców Mineralnych wydobywa łupek serycytowy: są to naturalne, kruszone, płaskie kamienie w formie płyt, w kolorze srebrno-rudym, które cechuje charakterystyczne, unikatowy połysk.
Strona kamieniołomu JELENIOGÓRSKIE KOPALNIE SUROWCÓW MINERALNYCH