MELAFIR


Melafir – paleobazalt, skała magmowa pochodząca z paleozoiku – wylewna zasadowa, o strukturze porfirowej lub migdałowcowej w kolorze szaro-fiołkowym, czerwono-brunatnym lub zielono-czarnym. W skład melafiru wchodzą głównie plagioklaz, piroksen, oliwin.Znajduje szerokie zastosowanie jako surowiec do produkcji kamienia łamanego zwykłego i granulowanego. W Polsce melafiry występują głównie w złożach na Dolnym Śląsku (Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Kaczawskie, Pogórze Kaczawskie, Pogórze Izerskie, Pogórze Wałbrzyskie) i w województwie małopolskim w rejonie śląsko-krakowskim (Rudno, Regulice).


KAMIENIOŁOMY

KAMIENIOŁOM "BORÓWNO" – kopalnia melafiru Borówno w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór, w samym środku Pasma Czarnego Lasu (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych. Położony 97 km na południowy-zachód od Wrocławia, 19 km na południowy zachód od Wałbrzycha, 19 km od granicy czeskiej. Produkowane frakcje: tłluczeń 31,5/50, kliniec 4/31,5, mieszanka 0/31,5 oraz inne do uzgodnienia. Zastosowanie: budownictwo kolejowe i drogowe.
Strona kamieniołomu BORÓWNO


KAMIENIOŁOM "GRZĘDY" – kopalnia melafiru Grzędy, 58-379 Czarny Bór, województwo dolnośląskie. Jest spółką koncernu STRABAG. Położona 95 km na południowy - zachód od Wrocławia, 17 km na południowy zachód od Wałbrzycha, 21 km od granicy czeskiej. Stosowany do produkcji betonów, asfaltów, budownictwo drogowe i kolejowe
Strona kamieniołomu GRZĘDY


KAMIENIOŁOM "ŚWIERKI" – kopalnia melafiru ze złoża w Świerkach na Dolnym Śląsku, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda, na pograniczu Włodzickich Wzgórz i Gór Suchych w Sudetach Środkowych. Melafiry Lafarge są powszechnie stosowane jako materiał budowlany i drogowy, znajdując szerokie zastosowanie: w produkcji mas bitumicznych, produkcji betonów cementowych wysokich klas wytrzymałości (B50), podbudowie stabilizowanej mechanicznie i stabilizowanej cementem, wymianie gruntów oraz budowie torowisk kolejowych i tramwajowych. Oferta kruszyw melafirowych Lafarge obejmuje: piaski łamane, grysy, klińce.
Strona kamieniołomu ŚWIERKI


KAMIENIOŁOM "RYBNICA" – kopalnia melafiru w Rybnicy Dolnej, w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów, na pograniczu Gór Suchych i Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Należy do spółki z o.o. Śląskie Kruszywa Naturalne. Grysy melafirowe z Rybnicy Leśnej ze względu na bardzo wysoki wskaźnik polerowalności (PSV > 56) doskonale nadają się na doziarnienie mas bitumicznych do warstw ścieralnych produkowanych z kruszyw o niskim wskaźniku PSV jak np. bazalty lub dolomity.
Strona kamieniołomu RYBNICA


KAMIENIOŁOM "TŁUMACZÓW" – kopalnia melafiru Tłumaczów, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, na pograniczu Gór Suchych i Obniżenia Ścinawki w Sudetach Środkowych. W roku 2008 Strateg Capital sp. z o.o. rozpoczęła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na budowie kopalni kruszyw. W latach 2009-2010 w oparciu o własne dwa złoża melafiru, powszechnie znane z wysokich parametrów kruszywa Strateg Capital sp. z o.o. uruchomił przedsięwzięcie Kopalnie Melafiru Tłumaczów. Kopalnie Melafiru Tłumaczów oferują pełną gamę produktów do różnorakich zastosowań w budownictwie kubaturowym, drogowym oraz kolejowym. Oferta obejmuje: - piasek łamany 0/2, - kruszywo drobne 0/5, - grysy 2/5 5/8 8/11 11/16 16/22, - kliniec 5/31,5, - tłuczeń kolejowy 31,5/50, - tłuczeń drogowy 31,5/63, - kruszywo o ciągłym uziarnieniu 0/31,5, - kruszywo o ciągłym uziarnieniu 0/63, - mieszanki do warstw mrozoochronnych 0/31,5, - mieszanki do warstw mrozoochronnych 0/63, - kamień hydrotechniczny. Strona kopalni TŁUMACZÓW


KAMIENIOŁOM "CZARNY BÓR" – KOPALNIE MELAFIRU W CZARNYM BORZE. SP. Z O.O., województwo dolnośląskie, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór. Wieś położona jest w Sudetach Środkowych, na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Kamiennych (pasmo Czarnego Lasu i Lesistej), w dolinie Leska (prawego dopływu Bobru) i jego dopływu – Grzędzkiego Potoku. Wieś Czarny Bór jest oddalona 13 km od Wałbrzycha.
Strona kamieniołomu CZARNY BÓR