WAPIEŃ


Wapień to skała osadowa zbudowana z węglanu wapnia, głównie w postaci kalcytu. Powstaje z luźnego osadu wapiennego, który w wyniku różnych procesów ulega lityfikacji. Oprócz kalcytu i kalcytu magnezowego zawiera także znaczne ilości aragonitu. Drobne domieszki mogą tworzyć: dolomit, kwarc, minerały ilaste, łyszczyki, i inne. Istnieje wiele klasyfikacji wapieni. Ze względu na łatwość obróbki, polerowalności i ciekawy wygląd wapień jest stosowany powszechnie m.in. jako materiał budowlany i okładzinowy, mimo że ulega łatwo wietrzeniu fizycznemu. W naszym klimacie nadaje się głównie do okładzin wewnątrz budynków. Jest też dobrym materiałem rzeźbiarskim. W Polsce powierzchniowo odsłaniają się głównie w Górach Świętokrzyskich, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Pagórach Chełmskich, na Lubelszczyźnie i Roztoczu, a także w Tatrach, Pieninach i w wielu miejscach lokalnie. Ze względu na powszechność występowania i zastosowania ilość kopalni i kamieniołomów wapienia jest największa z wszystkich wydobywanych surowców w Polsce. Udokumentowane, wydobywane złoża znajdują się w: Kapela II, Połom (pow. złotoryjski), Babia Dolina, Józefów (pow. Biłgorajski), Czatkowice, Dębnik, Nielepice (pow. krakowski), Ulina Wielka (pow. miechowski), Centawa (pow. strzelecki), Brusno-Węgierka (pow. lubaczowski), Leszna Górna (pow. cieszyński), Głuchowiec (pow. jędrzejowski), Bolechowice, Górki Szczukowskie, Jaźwica, Józefka-Celiny, Kostomłoty, Łagów, Morawica, Nowy Staw, Ptaszknik, Skrzelczyce, Suchowola, Szczukowskie, Wola Morawicka (pow. kielecki), Wymysłów (pow. opatowski), Pińczów, Wierzbica, Włochy (pow. pińczowski), Sławno (pow. opoczyński), Lisowice-Wieś, Raciszyn II (pow. pajęczański), Czepów (pow. poddębicki), Płaza (pow. chrzanowski).


KAMIENIOŁOMY

KAMIENIOŁOM "Kopalnia Szczukowskie Górki". Kopalnia Szczukowskie Górki 26-065 Piekoszów posiada złoże pokładowe zbudowane z wapieni dewońskich barwy szarej. Eksploatację złoża rozpoczęto w 1966 r. Możliwość spedycji oferowanych asortymentów do 2 tys. Mg na dobę. Należy do firmy Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. z siedzibą w Kielcach, natomiast bogate złoża ziemi świętokrzyskiej eksploatujemy w sześciu osobnych kopalniach. Są to: Celiny w Celinach k/Chmielnika, Józefka w Górnie, Głuchowiec w Małogoszczu, Górki Szczukowskie w Szczukowskich Górkach, Kostomłoty w Kostomłotach Drugich, Kamienna Góra w Kałkowie k. Nysy.
Strona kamieniołomu SZCZUKOWSKIE GÓRKI


KAMIENIOŁOM "Józefka". Kopalnia Józefka 26-008 Górno k/Kielc posiada złoże pokładowe zbudowane z wapieni i dolomitów dewońskich barwy szarej (wapień dewoński), beżowej i czerwonej (dolomit). Eksploatację złoża rozpoczęto w 1982 r. Kopalnia należy do firmy Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. z siedzibą w Kielcach, natomiast bogate złoża ziemi świętokrzyskiej eksploatujemy w sześciu osobnych kopalniach. Są to: Celiny w Celinach k/Chmielnika, Józefka w Górnie, Głuchowiec w Małogoszczu, Górki Szczukowskie w Szczukowskich Górkach, Kostomłoty w Kostomłotach Drugich, Kamienna Góra w Kałkowie k. Nysy.
Strona kamieniołomu JÓZEFKA


KAMIENIOŁOM "Kostomłoty". Kopalnia Kostomłoty 26-085 Miedziana Góra posiada złoże pokładowe silnie pofałdowane, zbudowane z wapieni dewońskich barwy grafitowej do czarnej. Eksploatację rozpoczęto w 1973 r. Kopalnia należy do firmy Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. z siedzibą w Kielcach, natomiast bogate złoża ziemi świętokrzyskiej eksploatujemy w sześciu osobnych kopalniach. Są to: Celiny w Celinach k/Chmielnika, Józefka w Górnie, Głuchowiec w Małogoszczu, Górki Szczukowskie w Szczukowskich Górkach, Kostomłoty w Kostomłotach Drugich, Kamienna Góra w Kałkowie k. Nysy.
Strona kamieniołomu KOSTOMŁOTY


KAMIENIOŁOM "Głuchowiec". Kopalnia Głuchowiec 28-366 Małogoszcz posiada Złoże pokładowe silnie pofałdowane, zbudowane z wapienia jurajskiego barwy jasnoszarej i kremowej o zawartości CaCO3 – 95%. Eksploatację rozpoczęto w 1964 r. Kopalnia należy do firmy Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. z siedzibą w Kielcach, natomiast bogate złoża ziemi świętokrzyskiej eksploatujemy w sześciu osobnych kopalniach. Są to: Celiny w Celinach k/Chmielnika, Józefka w Górnie, Głuchowiec w Małogoszczu, Górki Szczukowskie w Szczukowskich Górkach, Kostomłoty w Kostomłotach Drugich, Kamienna Góra w Kałkowie k. Nysy.
Strona kamieniołomu GŁUCHOWIEC


KAMIENIOŁOM "Czatkowice". Kopalnia Wapienia "Czatkowice" Sp. z o.o. to odkrywkowy zakład górniczy, eksploatujący wysokiej jakości złoża wapieni karbońskich, położony w odległości 28 km od Krakowa i 54 km od Katowic, w gminie Krzeszowice. Obszar złoża leży na południowo - zachodniej części wzgórza Boża Męka. Jest ono zarówno od wschodu jak i od zachodu ograniczone wyraźnie wciętymi w teren dolinami potoków. Od wschodu jest to Dolina Racławki, a od zachodu Czernki i Eliaszówki. Są to wapienie dolnokarbońskie, drobnokrystaliczne o wysokiej zawartości węglanu wapnia i śladowych ilościach metali ciężkich. Charakterystyczne właściwości kamienia sprawiły, że znalazł on szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym, hutniczym, budowlanym, wapienniczym, cementowym, cukrowniczym, w drogownictwie oraz przemyśle paszowym.
Strona kamieniołomu CZATKOWICE


KAMIENIOŁOM "Wierzbica". Kopalnia Wapienia 28-305 Sobków Wierzbica 37 została uruchomiona na początku 2006 roku. Eksploatacja wapieni jurajskich prowadzona jest ze złoża "Wierzbica" w granicach obszaru górniczego "Wierzbica" położonego w miejscowościach Wierzbica, Staniowice, Sobków, gmina Sobków, powiat jędrzejowski, województwo świętokrzyskie. Ze względu na wysoką jakość surowca skalnego, w którym średnia zawartość węglanu wapnia przekracza 98 %, złoże to zalicza się niewątpliwie do unikatowych. W dokumentacji geologicznej jest nawet stwierdzenie, że zawartość węglanu wapnia "stawia to złoże w rzędzie najlepszych jakościowo złóż w Polsce i w Europie dla potrzeb przemysłu wapienniczego".
Strona kamieniołomu WIERZBICA


KAMIENIOŁOM "Płaza". Zakład wydobywający i przetwarzający kamień wapienny o nazwie Wapienniki, Kamieniołomy i Fabryka Mielonego Wapna w Płazie powstał w roku 1887. Kamieniołom składa się z dwóch wyrobisk. W mniejszym, zlokalizowanym w części północnej, wydobywano wapienie. Obecnie, po wyczerpaniu zasobów eksploatację zakończono i przygotowuje się je do likwidacji. W drugim wyrobisku, trzypoziomowym, prowadzona jest eksploatacja wapieni i margli dolomitycznych (warstwy gogolińskie i stropowa część retu). Urabianie skał odbywa się użyciem materiału wybuchowego.


KAMIENIOŁOM "Ulina Wielka". Zakład należący do Spółdzielni Kółek Rolniczyk w Gołczy, wydobywający wapień jurajski biały. Wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza, 32-075 Ulina Wielka


KAMIENIOŁOM "Wymysłów". Należy do firmy Kopalnie Dolomitu S.A. w Sandomierzu. Znajduje się w gminie Opatów, pow. Opatów.
Strona kamieniołomu WYMYSŁÓW


KAMIENIOŁOM "Morawica". Kopalnia Wapienia „Morawica” SA położona jest w województwie świętokrzyskim, 13 km od Kielc na terenie tzw. Białego Zagłębia. Jest dostawcą dla wielu dziedzin gospodarki: budownictwa i budownictwa drogowego, hutnictwa, energetyki, przemysłu cukrowniczego, rolnictwa. Odrębnym segmentem działalności kopalni jest obróbka i sprzedaż marmuru.
Strona kamieniołomu MORAWICA


KAMIENIOŁOM "Imielin". Kopalnia wapienia i dolomitu „Imielin” produkuje kruszywa drogowe i budowlane. Kopalnia zlokalizowana jest w Imielinie w województwie śląskim w pobliżu autostrady A4 (20 km od Katowic i 70 km od Krakowa), w dogodnej odległości dla wszelkich inwestycji realizowanych w obrębie aglomeracji katowickiej i Tychów.
Strona kamieniołomu IMIELIN