DOM RODZINY MELAMED - RYNEK 23


Melamed w jidysz oznacza nauczyciela. Jeden z członków rodziny - Dawid Melamed, syn Abrahama i Rywy Fensterblau - pełnił tę zaszczytną funkcję prywatnego nauczyciela, był także dyrektorem Banku Ludowego w Krośnie. Znamy imiona niektórych, innych głów rodziny Melamed: Leib Jecheskiel, Abraham, Samuel. W Wykazie izraelitów zamieszkałych w miejscowościach do zboru w Bieczu należeć mających z końca XIX w. figuruje jedynie nazwisko Leiba Melameda wraz z 6 domownikami, zamieszkującymi pod ówczesnym adresem 68/65. Natomiast Wykaz ojców rodzin izraelickich w Bieczu zawiera nazwiska Abrahama i Spryncy (wdowa) Melamedów. Większość członków rodziny Melamed zginęła w Bełżcu, wiadomo, że uratował się z zagłady Dawid Melamed, który przed wojną był zmobilizowany do wojska polskiego. Po wojnie mieszkał w Londynie. Kamienica rodziny Melamedów mieściła się pod dawnym adresem: Piłsudskiego 69. Powojenny spis mienia pożydowskiego zawierał informację dotyczącą domu ostatniego właściciela - Chaskela Melameda:

Melamed Chaskel, wyznania mojżeszowego, narodowości żydowskiej. Dom mieszkalny, murowany, kryty blachą o wymiarach 7,70x24,60, 2 pokoje, 3 kuchnie, 2 sklepy, 2 piwnice. Po wojnie, od stycznia 1945 r. zamieszkały przez: K. Sz. z Biecza, O. M. z Chodorowa, W. A. z Rozembarku, Sz. Z. z Jasła.

Zachowany widok południowej pierzei rynku przedstawia m.in. kamienicę należącą w latach przedwojennych (przed I wojną światową) do Abrahama Melameda, który na parterze miał skład sukna, obok handlował jego zieć Szaja Leiba Itzingera (mąż Heny Melamed). Nad wejściem do sklepów zięcia i teścia widać stosowne reklamy właścicieli. Rodzina Melamedów (nazwisko pochodzi od żydowskiej nazwy nauczyciela - mełamed, melamed) swoje korzenie wywodzi - z dużym prawdobodobieństwem - z Tarnobrzega. W okresie międzywojennnym właścicielem domu był Chaskel Melamed. (13:40 2016-01-25)

.