DOM RODZINY BLUM - RYNEK 4

Adresy: Rynek 4 (1945 r.), Piłsudskiego 82 (1939), Rynek 101 (1850)

W zachodniej pierzeji rynku znajduje się dom rodziny Blum. Właścicielami posesji byli: Abraham Heszel (Jehoszua) i Reizla z domu Singer Blumowie. Mieli dzieci: Meilecha (ożeniony z Ryfką z d. Holländer), Jehudę Leiba (ożeniony z Traną z domu Kuflik), Majera (ożeniony z Leą). Jak wskazują zapiski z lat I wojny światowej na posesji znajdowały się dwa domy: jeden sąsiadujący z rynkiem i drugi, położony w oficynie.

W Wykazie zniszczeń miasta Biecza w świetle pomiarów sporządzonych dla Centralnej Krajowej Gospodarczej Odbudowy Galicji znajdującym się w Centralnym Derżawnym Istorycznym Archiwum Ukrainy m. Lwiw określono sumę strat jakie poniosły dwa, położone przy posesji nr 82 domy w I wojnie światowej:
Właściciele Blum Abraham i Süssla, Rynek 82. Dom murowany, parterowy, blachą kryty, lat 30 w dobrym stanie. Uszkodzone podłogi, zniszczone okna, 10 drzwi, piece i schody. Dom zniszczony w 10%. Podupadły kupiec. W oficynach drugi dom: murowany, parterowy, lat 40, stan lichy. Pozostały gołe mury. Zniszczony w 80%.
Współczesny widok na dwa domy rodziny Blumów.
Warto także przytoczyć informację z protokołu posiedzenia członków magistratu w Bieczu z dnia 18 maja 1934 r. dotyczącą przeprowadzenia kanalizacji od domu do kanału gminnego. Uchwalono zezwolić na przeprowadzenie wyłącznie dla wody użytkowej i z opadów atmosferycznych od domu do ulicy Piłsudskiego z nr 15 a następnie do kanału przy budynku Singer Gotz do kanału miejskiego przy budce Maziarza wyłącznie kosztem proszącego pod nadzorem organu gminnego.
W powojennym wykazie mienia pożydowskiego sporządzonym na potrzeby władz powiatowych tak opisano dawną siedzibę rodziny Blumów: Właściciel Blum Abraham, wyznania mojżeszowego, narodowości żydowskiej, Piłsudskiego 82. Dom mieszkalny murowany parterowy, dług. 14.60 m., szer. 8,20 m. blachą kryty, 3 magazyny, 1 piwnica. Od 1 11 1945 we władaniu Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Bieczu.

Z całej rodziny Abrahama Bluma i jego dzieci: Meilecha, Majera i Leiba ocalał jedynie Jehuda Leib Blum, jego córka Reizla i krewny żony z Dukli Mosze Kuflik. Żona Treine zmarła w wyniku oparzeń w kryjówce u rodziny Dylągów w Strzeszynie.