DOM RODZINY KLOTZ, GÖTZ I SINGER - RYNEK 2

Adresy: Rynek 2 (1945 r.), Piłsudskiego 84 (1939), Rynek 103 (1850)

Narożna kamienica usytuowana jest w południowo-zachodniej części Rynku. Przez wieki była świadkiem świetności polskich, mieszczańskich rodzin. Pochodzi zapewne z XV w. Za czasów właściciela - rodziny Chodorów (XVI w.) została gruntownie zmodernizowana, dobudowano piętro i poszerzono piwnice. W drugiej połowie XVII w. założono tu aptekę. Dalsze dzieje kamienicy giną w mroku dziejów. Pod koniec XIX w. właścicielami parterowego już wtedy budynku zostaje żydowska rodzina Klotzów, w następnym pokoleniu, drogą spadku przechodzi na rzecz rodzin: Leji i Leiba Götzów oraz Chawy i Naftalego Singerów.

W budynku mieściły się sklepy towarów mieszanych: Götzów (pierwszy z lewej), Singerów (drugi z lewej), w sieni znajdował się skład opału (węgiel i drewno), w piwnicach mieściła się hurtownia piwa Okocim. W sklepie po prawej stronie od sieni handlowano obuwiem (Samuel Diller i Moses Wilk). Wszystkie sklepy należały do jednej rodziny wywodzącej się z familii Klotzów. W czasie wojny, 3 I 1942 r. w sieni domu gestapowcy z Gorlic zabili Dawida Kurza, wywołanego uprzednio z kolacji szabatowej u rodziny Leji Götz. Jej syn, Salomon Götz był zastępcą przewodniczącego Judenratu. Zginął w przededniu likwidacji getta w Gorlicach. Z rodziny Leji i Leiba Götzów ocaleli jedynie Izaak i Aron.
Przedwojenny widok domu zachowany został na zdjęciu S. Załubskiego z 1965 r. Widoczne sklepy żydowskich właścicieli.

W archiwach zachował się spis mienia pożydowskiego z 1945 r., sporządzony dla ówczesnych władz miejskich. Tak opisano dawny dom rodziny Klotzów:
Właściciele: Singer Chana i Götz Leib wyznania mojżeszowego, narodowości żydowskiej (sic!). Dom murowany parterowy blachą kryty, dług. 28,30 m, szer. 13, 70 m, 4 pokoje, 2 kuchnie, 2 sklepy, 1 przedpokój, 3 magazyny, 1 komórka. Obecnie dom zajmują: S.M. wyzn. rzymsko-kat. z Gorlic, B. L. z Libuszy, Cz. J. z Biecza. Wszyscy zasiedlili dom w I/II 1945 r.
Po II wojnie światowej kamienica została przejęta przez miasto. W latach 1968-1969 przeprowadzono renowację, odtworzono istniejące w XVII wieku piętro, zabezpieczono wątki gotyckich murów, późnogotyckie piwnice, dużą sień oraz resztki renesansowych portali i nadproży. Zachowały się również autentyczne belkowane stropy. Po wojnie w domu mieścił się kiosk Ruch-u oraz punkt usługowy Zegarmistrzostwo. Następnie ulokowano tu popularną przez wiele lat kawiarnię "U Becza". Później znajdował się tam pub i pizzeria. Przez pewien czas pomieszczenia parteru nie były użytkowane, obecnie znajduje się tam kawiarnia i restauracja "U Becza". Odtworzone piętro mieści lokale mieszkalne.


Ira Goetz (Izaak Götz), syn Goldy z d. Goldberg i Jakuba Szyji - potomek przedwojennych właścicieli kamienicy. Obecnie mieszkaniec Nowego Jorku.