DOM RODZINY DAWIDA WEGA - RYNEK 5

Adresy: Rynek 5 (1945 r.), Piłsudskiego 81 (1939), Rynek 100 (1850)

W zachodniej pierzeji rynku znajduje się kamienica należąca niegdyś do rodziny Dawida Weg (Rynek 5, dawniej Rynek 81, Piłsudskiego 81). W domu mieścił się sklep Korzenny i restauracja. Dawid Weg urodził się w 1872 r., jego żona Estera w 1889, była córką Izaaka i Cywii. Mieli dwójkę dzieci: Toniego i Eidel (Adela, Małka). Przed rokiem 1938 Dawid Weg i jego dzieci przebywali w Niemczech. Pod koniec 1938 r. władze III Rzeszy wydaliły z Niemiec ok. 15 - 17 tys. polskich Żydów, byli wśród nich również Żydzi pochodzący z Biecza, m. in. Dawid Weg z dziećmi: Tonim i Eidel. Cała rodzina zginęła w zagładzie.

W Wykazie zniszczeń miasta Biecza w świetle pomiarów sporządzonych dla Centralnej Krajowej Gospodarczej Odbudowy Galicji sporządzono sumę strat jakie poniósł dom w I wojnie światowej:
Właściciele Weg Dawid i Estera - sklep korzenny, Rynek 81. Dom mieszkalny, parterowy, murowany, blachą kryty, lat 40, restaurowany w 1909 r. Budowla i utrzymanie średnie. Zniszczono 7 par drzwi dwuskrzydłowych, 2 okna, wszystkie podłogi i piece. Piwnice uszkodzono, uszkodzono sufit i mury. Ponadto zniszczono szopę z drzewa, krytą papą. Dom zniszczony w 30%, a szopę w 100%. Właściciel jest średnio zamożnym kupcem.

Fragment listy Żydów Biecza wydalonych z Niemiec.

W powojennym wykazie mienia pożydowskiego sporządzonym na potrzeby władz powiatowych tak opisano dawną siedzibę rodziny Weg: Weg Dawid wyznania mojżeszowego, narodowości żydowskiej, ul. Piłsudskiego 81. Dom mieszkalny parterowy, murowany dług. 14,60 m., szer. 8 m. blachą kryty, 1 pokój, 2 kuchnie, 1 magazyn, 1 piwnica. Powiernikiem domu był Urząd Mieszkaniowy Jasło. 11 stycznia 1945 r. w domu zamieszkał T. E. ze Lwowa, a od 1 lutego 1945 r. P. Z. z Biecza.