DOM POLSKIEJ RODZINY WÓJCIKIEWICZ - RYNEK 3


Adresy: Rynek 3 (1945 r.), Piłsudskiego 83 (1939), Rynek 102 (1850)

W zachodniej pierzeji rynku, między domami żydowskich rodzin Klotz i Blum znajduje się kamienica należąca do polskiej rodziny Wójcikiewiczów . W Wykazie zniszczeń miasta Biecza w świetle pomiarów sporządzonych dla Centralnej Krajowej Gospodarczej Odbudowy Galicji dom nie figuruje, co oznacza, że nie został zniszczony. Być może dlatego, że należał do Polaków.
Polscy właściciele wynajmowali pomieszczenia Żydom: Leviemu Korzennikowi i Mojżeszowi (Moses) Wilkowi. Levi Korzennik należał do rodziny, która tradycyjnie zajmowała się hurtową sprzedażą jaj. Drewniany, parterowy, kryty gontami dom rodzinny Levi Korzennika znajdował się przy dawnej ulicy Kromera 294. Być może u Wójcikiewiczów wynajmował pomieszczenie sklepowe. Córka Levi Korzennika, Sara została wraz z synkiem rozstrzelana na cmentarzu żydowskim. Powodem był list jaki napisała do rodziny, zawiadamiając, że jej mąż w Krośnie wykonuje "czarną robotę" - czyli ciężko pracuje. Gestapowcy wykorzystali to jako pretekst do morderstwa, uważając, że jej mąż wykonywał prace dla podziemia.

Na pewno w kamienicy prowadził sklep z tkaninami Moses Wilk urodzony 15 04 1907 w Pieszycach (gm. Dąbrowa), zamieszkały wcześniej w Żabnie, syn Kelmana i matki z domu Fisch. W Bieczu ożenił się z urodzoną 3 06 1904 r. Maryam Götz, córką Lei z domu Klotz i Leiba Götza. Mieli troje dzieci: Esterę (ur. 2 V 1932), Leiba (ur. 26 X 1934) i Salomona (ur. 11 X 1938). Moses Wilk wraz ze 170 mężczyznami Biecza w wieku 18-35 lat został wysiedlony 22 lipca 1942 r. do obozu w Prokocimiu, gdzie zmarł na tyfus. Żona i dzieci zostały zamordowane w Bełżcu, bądź w Bieczu podczas likwidacji getta.


Rodzina Wilków w gettcie, wiosna 1942 r. Od lewej: Leib, Maryam, Salomon, Estera, Moses. Zdjęcie wykonano na tyłach domu Götzów (z archiwum Iry Goetza).