PRZEDMIOTY KULTURY ŻYDOWSKIEJ

OBRUS NA BIMĘ

W zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przechowywany jest obrus na bimę pochodzący najprawdopodobniej ze starej synagogi Szil w Bieczu (nr inw. C-689, stary nr inw. C-585). Wykonany jest z aksamitu, podbity podszewką płócienną i obszyty taśmą z frędzlami. Jego wymiary (bez frędzli) to 132x167 cm. Stan zachowania tkaniny dobry.
O tym jak opisywany zabytek trafił do ŻIH-u wspomina ówczesna kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bieczu Janina Rutana: "Pomieszczenie dawnej synagogi, w której dzisiaj mieszczą się biura urzędu Starostwa Powiatowego w Gorlicach zajmowała wcześniej mała kawiarnia z automatami do gier. Po likwidacji salonu urządzenia wystawiono do korytarza i przykryto kolorową, aksamitną narzutą, która już wcześniej znajdowała się w budynku. Zauważyli ją dwaj Żydzi, którzy przyjechali do Biecza i pragnęli zwiedzić dawną synagogę (obecnie mieści się w niej biblioteka). Po przedstawieniu prawdziwej funkcji narzuty i rozmowie przekonali mnie, że tak cenny dla nich przedmiot nie może tu zostać. Wyraziłam na to zgodę, tym bardziej, że obrus nie znajdował się na wyposażeniu biblioteki. Wspomniani - nieznani mi z nazwiska Żydzi zabrali go ze sobą jako cenną pamiątkę religijną. O dalszych losach obrusu dowiedziałam się z listu I. Epsteina, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego.
*
Za udostępnienie zdjęcia i informację o zabytku dziękuję Panu Michałowi Krasickiemu, Zastępcy Kierownika Działu Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.













Pismo Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie skierowane do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bieczu (w zbiorach biblioteki)