PRACA ZAWODOWA
HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 35 I ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 W GLIWICACH

TABLEAU VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

WSTĘP

W sierpniu 1974 r. - po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Raciborzu (kierunek wychowanie fizyczne) - przekroczyłem próg Szkoły Podstawowej nr 20 w Gliwicach. Tak rozpoczęła się moja 38 - letnia kariera pracy pedagogicznej. Chociaż nauczycielem zostałem z przypadku, to nigdy podjętej decyzji nie żałowałem. Mało jest zawodów, które dają tyle radości i satysfakcji, co praca nauczycielska. To zawód specyficzny, gdyż wykonując go trzeba spełnić jeden podstawowy warunek: należy kochać dzieci. Boleję nad tym, że ani mnie, ani następnych pokoleń pedagogów nie uczą na studiach korzystania z dzieł Janusza Korczaka. Dzieci wybaczą nauczycielowi wszystko; nie wybaczą braku miłości i sprawiedliwości.
"Pieniądze to efekt uboczny pracy z pasją" Myślę, że każdy z nas marzy o pracy w dziedzinie, która jednocześnie będzie jego pasją. Zdecydowanie łatwiej jest zajmować się czymś, co stanowi część naszego życia. O wiele lepiej możemy wtedy działać, jesteśmy skuteczniejsi. Przede wszystkim jednak w pracy trzeba dostrzegać sens. Trzeba wierzyć w to, co się robi. Kto tak postrzega pracę jest człowiekiem szczęśliwym, jeżeli praca jest dla człowieka złem koniecznym, to taki pracownik nigdy nie będzie w pełni zadowolony - namiastkę szczęścia osiąga w momencie opuszczania miejsca pracy. Ja jestem człowiekiem, któremu los sprawił miłą niespodziankę. Moja praca stała się moją pasją. A dlaczego los się do mnie uśmiechnął? - o tym wam opowiem.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 35 IM. PIASTÓW ŚLĄSKICH

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA PKP

DYREKTOR SZKOŁY W BUDOWIE, CZ. I

DYREKTOR SZKOŁY W BUDOWIE, CZ. II